Ne každý nový byt je hit!

O nové byty v Praze je stále velký zájem. Loni jich developeři prodali přes sedm tisíc. Ne každý z nich však představoval dobrou volbu. Pojďme si představit sedm bodů, které je dobré prověřit. Případně oslovte spolehlivého realitního makléře, aby vám s tím pomohl. 

1. Sousedské vztahy

jsou alfou a omegou spokojeného bydlení. Chtějte vědět, kdo jsou ostatní klienti, jaké jsou národnosti a k jakému účelu byt kupují. Pokud vám prodávající tuto informaci odmítne poskytnout, vodítkem mohou být předchozí etapy projektu, kdy informace o majitelích vyčtete přímo z katastru.

2. Zeleň, dětská hřiště, odpočinkové zóny,

které zdobí prodejní vizualizace, budou vyžadovat pravidelnou údržbu nebo dokonce stálé zaměstnance (ochranka, pracovníci recepce), za což budete platit. Prověřte i měsíční poplatky, předpokládané zálohy za vodu, teplo, správu budovy. Detailní odpověď by měl poskytnout prodejce.

3. Reference

prodávajícího a zkušenosti jeho klientů. Prověřte, že se za prodávajícím „netáhnou“ nevyřešené kauzy, při kterých klesla lidem hodnota jejich bytů (problémy se statikou, povodně v lokalitě.) a zda k případným problémům přistupuje otevřeně.

4. Lokalita

Zvažovanou lokalitu si důkladně prověřte. Co se bude stavět vedle vás? Jaký je stav s kapacitou škol a školek v místě? Jaká je časová dopravní dostupnost? Jaký je v místě ruch a to v různou denní dobu? Jak se tam parkuje? Seznamte se s územním plánem obce.

5. Bezpečnost

Důraz na bezpečnost bude hrát stále větší roli. Chtějte vědět, jak jsou objekt a podzemní garáže chráněni proti vloupání. Jaký je stav delikvence v okolí. To zjistíte z mapy kriminality – www.mapakriminality.cz

6. Analýza pronájmů

Jaký je zájem o pronájem bytů v dané lokalitě? Jak se pohybují ceny nájmů v místě? Tato informace je klíčová pro zjištění, zdali je nemovitost vhodná na investici.

7. Kupní cena

Udělejte si cenovou analýzu ve srovnatelných lokalitách. ALE Porovnávejte cenu jen srovnatelných bytů (stejné bytové dispozice, standardů vybavení). Pomoci nám může i cenová mapa REALIZOVANÝCH transakcí (nikoliv nabídkových cen), kterou najdete například tady.  

Dobře zvolený nový byt s dobrou dispozicí v kvalitní lokalitě (= ideálně v pěší vzdálenosti od metra) v kvalitně postaveném objektu představuje pro své majitele bezpečně uložené peníze, které se v Praze v současné době zhodnocují o 10 % rok.

11.11.2018, Autor: Pavla Temrová, osobní realitní makléřka

Prodáváte byt nebo dům v Praze? Zavolejte mi nebo napište:
Tel: 602 306 045, info@pavlatemrova.cz