PAVLA TEMROVÁ

Realitní investorka, Autorka a Osobní realitní makléřka

Otázky & odpovědi

Proč se Vám vyplatí spolupráce s osobním realitním makléřem?


Spokojený klient je pro osobního realitního makléře nejlepší odměna, protože pracuje na doporučení.  Nestojí mi za zády velká realitka nebo masivní reklama,  ale stovky úspěšně prodaných nemovitostí a hezké vztahy s mými klienty, kterých si velmi vážím.  Zakládám si na obchodně přátelských vztazích a důvěře. Protože to vede k pochopení Vašich potřeb a k dlouholeté spolupráci.  Pokud se rozhodnete při prodeji Vaší nemovitosti pro spolupráci, osobně se postarám o to, abyste dosáhli nejlepšího prodejního výsledku. Záleží mi na tom, abyste byli nadšení.  V realitách jsem 16 let, nebojím se dělat důležitá rozhodnutí a nést za ně odpovědnost.  Pracuji na doporučení spokojených klientů.  

Vyplatí se rekonstrukce do bytu, který chci prodat? 


Obvykle NE. U běžného bytu v normální lokalitě se investice do rekonstrukce nevyplatí. Jako prodávající riskujete, že se kupujícímu netrefíte do vkusu. Pro kupujícího je výhodnější koupit za nižší cenu a rekonstrukci dokončit podle svých představ, než zaplatit vyšší cenu a s něčím nebýt spokojený.

Jak dlouho trvá prodat byt v Praze? 


Najít kupce u atraktivní nemovitosti může trvat několik dní až 3 měsíce. U rodinných domů je doba obvykle delší. Časový rozptyl je široký a závisí na více faktorech, ceně, kategorii, lokalitě, financování a právním stavu nemovitosti. Od chvíle nalezení kupce trvá prodej cca 2-3 měsíce. Když má kupující vlastní peníze a neřeší hypotéku, může být nemovitost prodána do 4 týdnů. Ochranná lhůta na katastru trvá 21 dní. Zřízení hypotéky cca 3 týdny, banka dělá odhad ceny, připravuje zástavní smlouvy, které se vkládají na katastr, + příprava dalších smluv - KS, úschova atd. Pak běží opět ochranná lhůta katastru, až pak dojde k zápisu nového vlastnického práva.
Jak dlouho trvá prodat byt v Praze - poslechněte si celý audio článek (délka: 20 min.)

Kolik je realitní provize?


Moje práce se zaplatí sama a ještě Vám pěkně vydělá. Vaše starost bude hlavně o tom, co udělat s časem, který Vám ušetřím a penězi, které Vám při prodeji vydělám. Výši provize s každým klientem sjednávám individuálně, záleží na lokalitě a celkové náročnosti realizace, například zda se nemovitost bude vybavovat nábytkem, malovat, stěhovat původní vybavení atd. V Praze to je nejčastěji 3,5 - 4 % + dph z kupní ceny nemovitosti. V ceně je zahrnut kompletní realitní a právní servis. Provize je součástí kupní ceny. Pro konkrétní cenovou nabídku mě kontaktujte. Se mnou se domluvíte.

Doporučujete bytovou inspekci u bytu po rekonstrukci? 


Je dobré nechat nemovitost prověřit nezávislým odborníkem, který zdokumentuje jeho faktický stav. Zejména u bytů v přízemí nebo těsně pod střechou, kde jsou místa zvýšených rizik. Riziko skrytých vad je u bytů ve velkých bytových domech hůře odhalitelné než u rodinných domů, protože by se musel prověřit celý dům (rozvody, stoupačky, střechu, izolace, vše..) Taková vada by se nevztahovala k bytu, ale celému domu a její nápravu by muselo řešit celé společenství vlastníků.

Jak prodat byt, kde bydlím nebo jak ho vyměnit za větší?


Tato problematika trápí mnoho lidí. Jen v roce 2020-2021 jsem zobchodovala 7 nemovitostí, kterých se to týkalo, každý byl něčím odlišný. Na první pohled patová situace mívá vícero řešení, nemějte obavu, spolu najdeme to optimální. Pokud se chcete dozvědět více, pusťte si audio článek níže:
Jak prodat byt, kde bydlím, abych koupil jiný byt (audio: 24 min.)

Doporučujete udělat bytovou inspekci při prodeji domu?


ANO. Ochráníte se před budoucími problémy. Přestože Inspekce není povinná, klientům ji doporučuji. V případě zájmu Vám inspekci ráda zajistím prostřednictvím renomovaných stavebních inspektorů.
Bytová inspekce chrání kupce i prodávajícího (audio: 14 min.)

Chci dát plnou moc k prodeji svého bytu v Praze, ale žiji ve Švédsku, stačí podpis na plné moci ověřit na poště?


Ověřit podpis na zahraniční poště bohužel nestačí. Nejlepší je zajít na českou ambasádu a ověřit vaši plnou moc tam. Pokud máte ambasádu daleko, lze podepsat plnou moc úředně ověřeným podpisem u notáře, ale musí být opatřen apostilou! Apostila potvrzuje, že je daný notář, který ověřil podpis, k úřednímu ověřování podpisů v dané zemi oprávněn. Potom je nutné zaslat tuto plnou moc do ČR a nechat apostilu přeložit do češtiny s úředně ověřeným překladem.

Jaký je postup prodeje bytu s hypotékou? Ovlivní to jeho cenu? 


Cca polovina klientů, kterým jsem prodala nemovitost na ni měli hypotéku a jejich byty i domy se podařilo prodat se skvělým prodejním výsledkem. Tyto věci řeším běžně a ráda vám s tím pomohu. Prvním krokem bude zjistit výši zůstatku úvěru a podmínky banky pro jeho předčasné splacení. Možností je doplatit před prodejem nebo z peněz kupujícího. Díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru z roku 2016 významně klesly sankce u předčasných splacení. Poslechněte se podcastovou epizodu Jak dlouho trvá prodat byt. (audio: 20 min.)

A co když kupující sám potřebuje hypotéku?


Je-li prodávaný byt zatížený hypotékou a kupující na koupi využije hypotéku, postupuje se tak, že se z nové hypotéky nejprve vyplatí stávající úvěr banky prodávajícího a zbylá část hypotéky jde do úschovy, ze které bude uvolněna až poté, co se původní banka vzdá svého zástavního práva. Za tímto účelem banka doloží potvrzení o zániku zástavního práva (kvitanci) a návrh na výmaz zástavního práva, který se vloží na katastr. Čerpání nové hypotéky předchází podmínka vkladu zástavního práva banky kupujícího do katastru. Výplata peněz z úschovy v prospěch kupujícího se váže na výmaz původního zástavního práva. Aby všechny strany (kupující, prodávající, banka) byly chráněny, vše se řeší přes bezpečnou finanční úschovu. Ráda vám vše vysvětlím, neváhejte mě kontaktovat, pokud potřebujete poradit konkrétněji.
Plánujete hypotéku? Poslechněte si audio článek s tipy, jak získat náskok a jak být dobře připraven (audio: 13 min.)

Chci prodat dům v Praze, který jsem zdědil, rok výstavby 1973, Vyplatí se investovat do rekonstrukce před prodejem?


Většinou ne. Záleží na konkrétní lokalitě, čím atraktivnější je lokalita, tím více to stojí za úvahu, ale obvykle platí, že peníze investované do rekonstrukce domu se původnímu majiteli nevrátí. Hrozí navíc riziko, že se zájemcům netrefíte do vkusu (koupelnové obklady, dveřní zárubně, podlahy, výběr bývá subjektivní). Vše je nutné zanalyzovat, propočítat, na kolik by vyšla rekonstrukce, co přesně tím získáte a zda to stojí za to.

Chci rozdělit a prodat část svého pozemku, jaký je postup? 


Pro rozdělení pozemku bude zapotřebí nejprve nechat si zpracovat nový geometrický plán a ten společně s kupní smlouvou (nebo jinou listinou např. darovací smlouvou) vložit na katastr nemovitostí. Smlouva musí být připravena právníkem, aby to katastr nevrátil, nejprve je nutné uvést ten původní pozemek a poté, že z něj byl geometrickým plánem č.xy ze dne xy vyhotoveným (jméno subjektu) a ověřeným oprávněným zeměměrickým inženýrem (jméno) oddělen pozemek p.č.

Za kolik se dá prodat můj byt? Jak ho prodat za nejvyšší možnou cenu? 


Požádejte profesionálního realitního makléře, aby vám zpracoval detailní analýzu tržní ceny. K tomu je zapotřebí použít více nástrojů a uplatnit i vlastní pocit. Nabídkové ceny v realitní inzerci bývají zavádějící, protože nikdy nevíte, za kolik se nakonec nemovitosti prodají. Úspěšný prodej vyžaduje zkušenosti a profesionální přípravu nemovitosti na prodej, kvalitní realitní marketing (správné zacílení a správně zvolené forma komunikaci se zájemci). Nejdříve analyzuji konkrétní lokalitu, dívám se do cenových map (několika), abych pochopila pozici nemovitosti na trhu a od toho se odvíjí další strategie, která může mít mnoho podob (den otevřených dveří, aukce, neveřejná nabídka vybraným cílovým skupinám, atd).Této problematice se věnuji ve větším detailu v tomto článku:

Jak zjistit tržní cenu nemovitosti a jak prodat byt či dům se skvělým výsledkem (audio: 20 min.)

Nemám technickou dokumentaci k našemu domu, je to problém?


Ano, může to být problém. Často se setkávám s tím, že klienti dokumentaci nemají, nebo je zastaralá. V takovém případě ji zajistím z archívu na příslušném stavebním úřadu. Možností je i nechat udělat pasportizaci. Dle ustanovení § 125 stavebního zákona má majitel domu povinnost uchovávat stavební dokumentaci, která odpovídá skutečnému provedení a pokud ji nemá, měl by ji zajistit novou pasportizací (zjednodušená dokumentace).

Bydlím v zahraničí, dá se vše vyřešit bez mé účasti? 


Toto řeší plná moc, která musí zohledňovat komunikaci se všemi úřady, vůči kterým je majitel zastupován makléřem (katastr, banky-pokud se řeší hypotéka pro kupujícího, a jiné úřady). Detaily najdete v tomto článku.

Kolik zaplatím na dani z příjmu?


Daníte čistý zisk, kterým je rozdíl mezi kupní a prodejní cenou bytu. Z této částky dále odečtete náklady na případné zhodnocení (rekonstrukce) a náklady přímo související s prodejem (provize realitce, právní služby, případně znalecký posudek). Z toho co vám zbyde (základ pro výpočet daně) zaplatíte jako fyzická osoba 15 %. Existuje více způsobů, jak se můžete od této daně zcela osvobodit.

Daň z prodeje nemovitosti a jak se osvobodit od daně z příjmu (audio: 17 min.)

Chci prodat byt v Praze v rušné lokalitě. Má to nějaké řešení?


V Praze je spousta zajímavých bytů, které se nachází v rušných lokalitách. V první řadě nedoporučuji hlučnost tajit nebo maskovat. V inzerci bych pracovala s pozitivními věcmi, kvalitní fotky, videoprohlídka, důraz na benefity, čím je tento byt dobrou volbou (např. dostupnost na mhd, občanská vybavenost). Pokud to jde, určitě investovat do zvukotěsných oken (folie) případně vnitřní klimatizace. Tento hendikep se dá "dohnat" i kvalitou vnitřního vybavení, vše je nutné individuálně posoudit, zdali to dává smysl. Každý klient má jiné priority, je v jiné životní situaci a kupuje za jiným účelem. Např. nemusí být lákavý pro rodinu s dětmi, ale pro investora, který řeší výnos z pronájmu ano.

Chci prodat byt na Praze 5, ale ráda bych v něm nadále bydlela, než si najdu nový. Ovlivní to prodejní cenu?


Pokud budete ochotná platit tržní nájem nebo dobu užívání bytu po prodeji zohledníte v prodejní ceně, cenu to neovlivní. Bude záležet na domluvě s kupujícím a jeho potřebách. Prodej "obsazeného" bytu na dlouhou dobu může trvat déle, protože většina kupujících (vyjma investorů) potřebují řešit vlastní bydlení a nebudou moci čekat.

KONTAKT


Pavla Temrová

Certifikovaná realitní makléřka
Osvědčený obchodník s realitami
Autorizace Ministerstva pro místní rozvoj ČR (66-042-M)
Hvězdářská 508/29, Praha 5, Velká Chuchle

+420 602 306 045

info@pavlatemrova.cz