Příběh realitní makléřky

Příběh realitní makléřky Pavly Temrové

Na pražském realitním trhu se pohybuji v různých profesních i osobních rolích 15 let. Začátky nebyly lehké, ale byla to ta nejlepší škola, díky které jsem měla šanci naučit se spoustu úžasných věcí a poučit se z mnoha chyb. Své postřehy a doporučení jsem sepsala v knize Realitní kuchařka.

Deset let jsem pracovala pro developerskou společnost Finep, kterou jsem i mediálně zastupovala. V té době postavila a úspěšně prodala 8500 bytů a domů. Bylo mi velkou ctí být u toho a mít příležitost učit se od špičkových odborníků na prodej bytů a realitní marketing.

Dokáži se vžít do vašich pocitů a možná i obav, když chcete prodat nebo koupit nemovitost. Zažila jsem uvedené situace na vlastní kůži a mám je "osahané" ze všech stran. Nenechám vás šlápnout vedle.

Ovlivnil mě i život v USA, konkrétně v Kalifornii, kde se práci realitního makléře mohou věnovat jen kvalifikovaní odborníci, kteří prošli přísnou zkouškou. Narozdíl od České republiky, kde vstup do této profese zatím není ničím omezen. Makléři sice mohou absolvovat zkoušku odborné způsobilosti a získat profesní osvědčení, až začne platit připravovaný realitní zákon, ale kdy tomu bude, nikdo neví. Jak tedy najít kvalitního realitního makléře? Nejlépe na doporučení jiných spokojených klientů.

Na českém realitním trhu působí aktuálně přes 10.000 subjektů, které se zabývají realitami. Všichni tito zprostředkovatelé svádějí denně boj o klienta. Jakmile se na trhu objeví inzerát nového samoprodejce, strhne se lavina volání realitních kanceláří. Naštvaní majitelé revidují své inzeráty a dodávají větičku „RK NEVOLAT“, někdy dokonce „RK NEOTRAVUJTE“! Nedivím se jim. Tlak vyvíjený mnoha volajícími realitními kancelářemi nakonec skoro každého samoprodejce „zlomí“ ke spolupráci. Když už se toto stane, je vhodnější vybrat pouze jednoho kvalitního makléře spíše než deset různých, protože jedině tak bude zajištěna kontrola nad celým obchodem. Leckdy vám některé kanceláře budou lhát, že mají klienta (desítky klientů), že jsou sami přímými zájemci, že mají přístup k lidem se zajištěnými financemi a slibovat prodej za nereálnou prodejní tržní cenu, následně mohou způsobit vážné komplikace, zablokovat prodej nemovitosti či výplatu finančních prostředků.

Jak nákup/prodej nejlépe načasovat, když potřebujete prodat svůj byt, abyste koupili jiný? Jak mít jistotu, že vše dobře dopadne? Seznam častých otázek a odpovědí najdete tady.

Zastávám názor, že hlavní přidaná hodnota realitního makléře je, že vás po celou dobu provází a vy víte, co se s vaší nemovitostí děje a proč. Je to servis, kdy jste v klidu právě díky tomu, že víte, že bude o vše postaráno, že jste na nic nezapomněli, že jsou vaše peníze v bezpečí, že jste prodali za maximální možnou cenu, že jste nezapomněli na některou z mnoha povinností např. podat daňové přiznání, zajistit PENB nebo data ze stavebních úřadů, atd.

Za každé situace jednám čestně a vždy klienta upozorním i na věci, které mohou být v danou chvíli i nepříjemné a které by znamenaly, že by bylo lepší s prodejem počkat a já tím ztratím příležitost k výdělku. Peníze nejsou všechno.

 

KONTAKT

Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka
Specializace: prodej bytů a RD v Praze
E-mail: info@pavlatemrova.cz
Tel:  +420 602 306 045
Hvězdářská 29, Praha 5, Velká Chuchle

facebook      youtube   blog

© Pavla Temrová Reality 2019

Pavla Temrová, Hvězdářská 508/29, 159 00, Praha 5 Velká Chuchle, tel.: +420 602 306 045, email: pavla@pavlatemrova.cz