PAVLA TEMROVÁ

Realitní investorka, Autorka a Osobní realitní makléřka

JAK JSEM PRODÁVALA BYT V PRAZE 6, BUBENEČ


Přáním mé klientky bylo prodat byt, který zdědila po své mamince. Byt byl ve stavu před celkovou rekonstrukcí a nacházel se v posledním patře. Nevýhodou bytu byly nižší stropy a menší okna situována na sever, díky čemuž v něm bylo méně světla. Do jednoho z pokojů v minulosti zatékalo. Výtah v domě byl v mezipatře, s nákupy tak bylo nutné chodit do schodů. Kvůli těmto neduhům a také kvůli absenci balkonu se majitelka rozhodla tento byt prodat a koupit jiný.

Nastavení ceny a nečekané překvapení pro majitele

Po pečlivé analýze tržní ceny a osobní zkušenosti s prodejem bytů v této lokalitě jsem věděla, že jej dokáži v danou chvíli prodat o 10 % dráž, než jaká byla představa majitelky. Ta byla mojí zprávou nadšená, nevěřila však, že se to povede. Byt se nakonec prodal o 700 tisíc dráž, což znamenalo 12% nárůst. Předcházelo tomu několik kritických okamžiků, které se naštěstí povedlo vyřešit.

Majitelka potřebovala prodat rychle

Když mě paní majitelka oslovila, měla nový byt již nalezený. Prodej toho jejího tak bylo zapotřebí řešit rychle. Měla 2 možnosti: prodat svůj byt rychle ale levněji, nebo se s majitelem druhého bytu domluvit, aby jí počkal. Díky proaktivní komunikaci s majitelem druhého bytu se mi podařilo jej přesvědčit, aby jí počkal. Jako třešinka na dortu jsem jí pomohla vyjednat slevu 100 tisíc z kupní ceny.

Příprava na prodej bytu trvala několik týdnů.

Byt majitelky byl v té době obýván nájemníky, kteří měli malé miminko. Prohlídky proto nemohly probíhat v časech, které byly pro byt a zájemce nejvhodnější. Na fotkách vybavení jiné domácnosti nepůsobí dobře. Byty bez nájemníků se zpravidla prodávají lépe. I proto jsme se rozhodli počkat, až bude uvolněn, což se stalo dva měsíce poté.

Jelikož do bytu zatékalo, před jeho uvedením do prodeje bylo nutné odhalit příčinu tohoto problému. Někteří majitelé nebo makléři známky vlhkosti maskují, toto řešení považuji za nepřijatelné a pro prodávajícího i za velmi rizikové, jelikož by ho to dohnalo později.

Problém se zatýkáním bylo nutné aktivně řešit, aby bylo možné jednat se zájemci férově a transparentně. Zajištění informací od předsedy SVJ a prověrka střechy a dalších prvků domu stavebním expertem probíhalo cca 2 týdny. Zajišťovaly se i další podklady k prodeji bytu (PENB, hospodaření SVJ, revize elektro, plynu atd.)

Příprava bytu na focení trvala cca týden. Došlo k vyklizení starých a nepotřebných věcí. V bytě byly instalovány úsporné žárovky imitující denní světlo, čímž se byt projasnil a opticky zvětšil. Focení proběhlo v režii profesionálního fotografa. Prezentaci bytu doplnily kolorované půdorysy ve 2D a 3D a virtuální prohlídka.

Prodej trval 3 měsíce.

Majitelka vydělala prodejem bytu o 700 tisíc více, než kolik očekávala.

Současně se podařilo vyjednat slevu ve výši 100 tisíc na koupi jejího nového bytu.


V čem je jiný osobní realitní makléř od makléřů z
velkých realitek?

Jako osobní realitní makléř pracuji pod vlastní značkou Pavla Temrová Reality. Osobně mi záleží na vaší spokojenosti. Nehraju na kvantitu ale na kvalitu. Klientů si vážím, jednám čestně a ctím poctivou práci. I proto pracuji především na doporučení spokojených klientů. Pokud se rozhodnete pro spolupráci se mnou, osobně se o všechno postarám. V realitách jsem 15 let, nebojím se dělat důležitá rozhodnutí a nést za ně odpovědnost. Spokojený klient je mojí naprostou prioritou. Neustále se vzdělávám, protože chci, aby spolupráce se mnou stála za to. Mým cílem není dostat váš byt či dům do nabídky, ale dobře vám poradit.

Doporučujete udělat bytovou inspekci při prodeji domu?


ANO. Ochráníte se před budoucími problémy. Přestože Inspekce není povinná, klientům ji vždy doporučuji. V případě zájmu vám inspekci velice ráda zajistím prostřednictvím renomovaných stavebních inspektorů.

Bytová inspekce chrání kupce i prodávajícího (audio: 14 min.)

REALITNÍ PODCAST

   

Nemám technickou dokumentaci k domu,
je to problém? 

Ano, může to být problém. Často se setkávám s tím, že klienti dokumentaci nemají, nebo je zastaralá. V takovém případě ji zajistím z archívu na příslušném stavebním úřadu. Možností je i nechat udělat pasportizaci. Dle ustanovení § 125 stavebního zákona má majitel domu povinnost uchovávat stavební dokumentaci, která odpovídá skutečnému provedení a pokud ji nemá, měl by ji zajistit novou pasportizací (zjednodušená dokumentace).

Realitní služby - seznamte se s nabídkou realitních služeb

PRODEJME SPOLU VAŠI NEMOVITOST


Pavla Temrová
osobní realitní makléřka

Osvědčený obchodník s realitami

Autorizace Ministerstva pro místní rozvoj ČR (66-042-M)

Hvězdářská 508/29, Praha 5, Velká Chuchle

Telefon: 
+420 602 306 045

Email: 
info@pavlatemrova.cz