PAVLA TEMROVÁ

Realitní investorka, Autorka a Osobní realitní makléřka

JAK JSEM PRODÁVALA
RODINNÝ DŮM U DOBŘICHOVIC


Prodat hezký byt na metru je pro zkušeného realitního makléře snadný úkol. Jinak se prodávají nemovitosti zatížené stavebními nebo právními vadami v místech s horší infrastrukturou. Jako ukázku vybírám rodinný dům u Dobřichovic na krásném pozemku, který mi dal pěkně zabrat

Klientka koupila v dražbě rodinný dům, který se rozhodla později prodat. Několik měsíců se snažila najít kupce sama, ale bez úspěchu. Když mě požádala pomoc, brala jsem to jako velkou výzvu a jako závazek najít jí kupce a s velkou chutí jsem se pustila do práce. 

Od počátku bylo jasné, že prodej nebude snadný

Dům byl poslední roky neobývaný a zcela odpojený od inženýrských sítí. K uvedení do provozu bylo zapotřebí finanční investice a nová kolaudace. Jeho příprava do prodeje spočívala v přípravě prodejní prezentace, která měla za cíl představit potenciál nemovitosti a lokalitu z nových úhlů pohledu. Fotky, video, přelet dronem, grafické půdorysy, tvorba obsahu prodejní prezentace a jiné trvali dva týdny a pracovali na nich profesionální fotograf, kameraman, architekt, grafik a já.

Kromě tradičních realitních serverů, byl prodej podpořen inzercí v tištěných médiích, plachtami a cílenou kampaní na sociálních sítích, která oslovila přes třicet tisíc lidí. To samo k úspěšnému prodeji nestačilo. 

Před prohlídkami bylo nutné zajistit podklady, které měly vliv na prodej

Dům jevil v místech známky vlhkosti, nedostatečně provedené izolace na fasádě a další nedostatky. Majitelka byla skvělá a velice rozumná, nechala si ve všem poradit a prodejem se nechala provést s plnou důvěrou.

Mé první kroky vedly na stavební úřad, kde jsem zajistila dostupnou stavebně-technickou dokumentaci. Část dokumentace se ukázala být neaktuální, dům byl těsně před dokončením změněn, což se na stavební úřadě nepropsalo. Pak přišly na řadu schůzky se správci sítí, abych ověřila, že dům lze napojit na vodu, kolik by to stálo a co konkrétně by připojení obnášelo. Původně byla voda čerpána ze studny od souseda, nový vlastník by se ale již mohl napojit na veřejný zdroj.

V dalším kroku jsem zajistila průkaz energetické náročnosti (PENB) a stavební inspekci, aby bylo možné poskytnou zájemcům bližší informace ke stavbě jako takové. Přestože inspekce není povinná, považuji ji za velmi důležitou ochranu prodávajícího, aby se v budoucnu nestalo, že si kupující bude v budoucnu nárokovat kompenzaci za skrytou vadu, na což má nárok 5 let po prodeji!  

Virtuální HOME STAGING před a po

Právní vady a komunikace se sousedy 

Jako zásadní problém se ukázal nevyřešený příjezd k domu, který byl ve výlučném vlastnictví souseda. Kupující by tak na koupi nedostal hypotéku, jelikož jednou z podmínek banky je zajištěný přístup. Z několika variant, jak tuto právní vadu řešit, jsme zvolili přídatné spoluvlastnictví, k čemuž bylo zapotřebí souhlas souseda, kterému cesta patřila. Pan soused byl tvrdý oříšek. Prodeji sousedního domu příliš nefandil, před prohlídkami vypustil na zahradu štěkajícího psa a dával mi najevo, že tam nejsem vítaná. Trpělivým a lidským přístupem jsem si k němu pomalu hledala cestu, k čemuž pomohla otevřená komunikace a snaha o pochopení příčiny jeho obav. Později jsem zjistila, že pan soused měl s prapůvodním vlastníkem domu špatnou zkušenost a bál se ztráty klidu. 

Dům byl z velké části již vyklizen, ale zarostlý trávou, plevelem a část zídky nad garáží se bortila, přesto byl jinak v dobrém stavu. K mému překvapení byl jen 20 let starý. Na první sekání jsem zajistila profesionální zahradní firmu, následnou údržbu zahrady jsem zajišťovala osobně.

Bylo zapotřebí zjistit, jak na lokalitu nahlíží územní plán

Hledala jsem výhody a nevýhody tohoto místa. Abych obstála v náročné komunikaci se zájemci a uhrála pro svoji klientku plusové body, bylo nutné znát veškeré souvislosti. Před domem se nachází rozlehlé pole. Prověřila jsem plánované záměry obce v lokalitě a zda se v blízkosti domu nechystá nová výstavba, což by zcela jistě mělo vliv na jeho prodej.

Prodej trval 6 měsíců

Proběhlo více než dvacet prohlídek, některé i opakovaně. Zájemci si brali jako doprovod stavební profesionály. Je to pochopitelné, měli obavu z nákladů na rekonstrukci a nechtěli koupit zajíce v pytli. Obstát v jednání s lidmi různých charakterů nebylo jednoduché, ale díky skvělé přípravě a související dokumentaci jsem byla schopna reagovat na většinu dotazů a pomoci hledat řešení. Zajímavé bylo, že ne každý chtěl v domě bydlet, jedni zájemci jej chtěli předělat na kliniku čínské medicíny, což by znamenalo splnit další kolaudační normy. Jiní zvažovali dům zbourat a postavit nový. 

Všechno dobře dopadlo. Podařilo se najít rodinu, která ocenila krásu místa a dokázala uchopit velký potenciál, který tento dům nabízí. 


V čem je jiný osobní realitní makléř od makléřů z
velkých realitek?

Jako osobní realitní makléř pracuji pod vlastní značkou Pavla Temrová Reality. Osobně mi záleží na vaší spokojenosti. Nehraju na kvantitu ale na kvalitu. Klientů si vážím, jednám čestně a ctím poctivou práci. I proto pracuji především na doporučení spokojených klientů. Pokud se rozhodnete pro spolupráci se mnou, osobně se o všechno postarám. V realitách jsem 15 let, nebojím se dělat důležitá rozhodnutí a nést za ně odpovědnost. Spokojený klient je mojí naprostou prioritou. Neustále se vzdělávám, protože chci, aby spolupráce se mnou stála za to. Mým cílem není dostat váš byt či dům do nabídky, ale dobře vám poradit.

Doporučujete udělat bytovou
inspekci při prodeji domu?

ANO. Ochráníte se před budoucími problémy. Přestože Inspekce není povinná, klientům ji vždy doporučuji. V případě zájmu vám inspekci velice ráda zajistím prostřednictvím renomovaných stavebních inspektorů.

Bytová inspekce chrání oba (14 min.)

Jak dlouho trvá prodat ?

Najít kupce  může trvat několik dní až 3 měsíce. U rodinných domů je doba obvykle delší. Doba nalezení kupce závisí na ceně, kategorii, lokalitě, financování a právním stavu nemovitosti. Od chvíle nalezení kupce trvá prodej cca 2-3 měsíce. Když má kupující vlastní peníze a neřeší hypotéku, může být nemovitost prodána do 4 týdnů.

Jak dlouho trvá prodat byt či dům v Praze? Poslechněte si audio (20 min.)

Nemám technickou dokumentaci k rodinnému domu, je to problém? 

Ano, může to být problém. Často se setkávám s tím, že klienti dokumentaci nemají, nebo je zastaralá. V takovém případě ji zajistím z archívu na příslušném stavebním úřadu. Možností je i nechat udělat pasportizaci. Dle ustanovení § 125 stavebního zákona má majitel domu povinnost uchovávat stavební dokumentaci, která odpovídá skutečnému provedení a pokud ji nemá, měl by ji zajistit novou pasportizací (zjednodušená dokumentace).

Potřebujete i Vy pomoci s prodejem? Postarám se o to. 


Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka
Osvědčený obchodník s realitami
Autorizace Ministerstva pro místní rozvoj ČR (66-042-M)
Hvězdářská 508/29, Praha 5, Velká Chuchle

+420 602 306 045

info@pavlatemrova.cz