10.6.2016 |   Zasadit strom, postavit dům, pořídit si zlatého retrívra. Ke snu mnoha Čechů v uplynulých letech přibylo i „pořídit si byt na investici“. A není se čemu divit, pokud to příjmy dovolí, investice do nemovitostí je odborníky považována za jednu z nejbezpečnějších vůbec a úrokové sazby jsou tak nízké… Nic ale není bez rizika.

V tomto příspěvku bych se s vámi ráda podělila o deset nejčastějších mýtů.

1. Ema má maso, máma má mísu, já si pořídím byt na investici.
Před úvahou o pořízení si bytu na pronájem bychom měli velmi pečlivě zvažovat, co od něj očekáváme (zdali měsíční příjem nebo zhodnocení vložených peněz) Kolik času jsme ochotni se věnovat případným problémům s nájemci i to to, jaké další výdaje se k němu budou vázat (hypo, správa, fond oprav, služby).

2. Maximálně vymalovat, vybavení ať si koupí nájemce sám, nebo opačný extrém „čím více tím lépe, až se z bytu stane skladiště.
Obojí je špatně, důležitá je FLEXIBILITA, protože v té spočívá konkurenceschopnost. Každý byt, dispozice a především lokalita s sebou nese jiný náhled na optimální nastavení ceny i požadavky na vybavení.

3. Je mi jedno, co to je za člověka, hlavně, že mi bude platit. Nějaký problém? Pojistím se ve smlouvě pokutou
Vždy je lepší prověřit, co se dá, než si s nájemcem plácnete. Ze sympaťáka se může vyklubat neplatič, ale také delikvent, který bude obtěžovat ostatní obyvatele. S lustrací může pomoci google, registry dlužníků, ale také sociální sítě. S příchodem NOZ si do NS pokutu dát nemůžete, toto ustanovení je doslova zakázané.

4. Trvalý pobyt? S tím na mě nechoďte!
Pokud patříte mezi přísné pronajímatele, máte Smolíčka pacholíčka. Pokud má nájemce uzavřenou nájemní smlouvu, pak si můžete trvalý pobyt v bytě zřídit bez ohledu na majitele bytu. Nemusí mu to vůbec oznamovat nebo se ho ptát na souhlas. 

5. Nechceme cizince, pihovaté zrzky Vietnamce nebo Romy, Pepa „realiťák“ nám to odfiltruje.
Majitelé na realitní makléře mnohdy kladou nerealistická očekávání. Zprostředkovatel nesmí zájemce odmítnout kvůli barvě pleti nebo národnosti. Může jej pouze požádat zdali má dost peněz na nájem, chtít reference na bývalé pronajímatele. Majitel již zájemce odmítnout může.

6. Máte psíka? Vám byt nepronajmu.
S příchodem NOZ (nového občanského zákoníku) vám do toho bohužel nic není a nájemce si může v bytě chovat třeba pět hadů, kočku a ptáka loskutáka, pokud tím nezpůsobí obyvatelům a pronajímateli obtíže.

7. Dám vám lepší cenu, ale chci to v keši, platba na dřevo to jistí.
Hotovost je v pořádku, ale musí se přiznat. V opačném případě riskujete pokutu z FÚ a další nepříjemnosti. – Rizikům černých pronájmů se věnuje článek ZDE.

8. Tento měsíc nemáte? Vezmu si to z kauce.
A tak berete a berete, až je kauce prázdná a není z čeho brát. Doporučením je nastavit kauci maličko odlišně než nájem a pokud se na ní sáhne, povinnost ji dorovnat do určitého data – to vše by měla jistit nájemní smlouva. 

9. Když nezaplatíte, půjdete…
Jednou jistě ano, ne dříve než za 3 dlužné měsíce, nejdříve pak mu budete moci poslat výpověď a předtím jej informovat o dluhu a nabídnout mu čas jeho úhrady. (Vyjma případu obecného ohrožení na zdraví škody na věci, pak může být odejit ihned).

10. Bydlet ano, podnikat nesmíte.
Nájemce, pokud to nezatíží byt nebo dům může v bytě i podnikat a souhlas majitele s příchodem NOZ nepotřebuje. 

 

Šťastnou ruku při volbě investičního bytu i nájemců přeje,

Pavla Temrová