23.6.2016 | Vydražit hezký byt za rozumnou cenu je v dnešní době stále těžší. Pryč jsou ty doby, kdy se dražeb účastnila jen hrstka realitních harcovníků a ostřílených veksláků s velkou hotovostí, sem tam nějaký dobrodruh, který zdědil po babičce pár tisíc a chtěl zažít trochu adrenalinu. Napětí a nervozita před kulturáky se dala krájet, ale téměř pokaždé se nemovitost vydražila výhodněji, než byla tržní cena.
Dnes může díky elektronickým dražbám zkusit štěstí každý, má-li na složení kauce. V pohodlí z tepla domova bez nutnosti kamkoliv cestovat, stačí prokázat totožnost, zaslat dražebníkovi peníze na účet a pak přistoupit k počítači. Výsledkem je, že draží lidi, pro které by účast v kamenné dražby byla z důvodu vzdálenosti nemožná. Je to jistě skvělá příležitost a rovné šance pro každého.
Pro méně zkušené může nastat problém ve chvíli, kdy účastník neovládne emoce nebo podlehne davové psychóze a vydraží nemovitost za cenu vyšší, než je tržní cena. Problém se ukáže obvykle až ve chvíli, když nevyjde financování. Propadlá kauce pak může hodně zhořknout na jazyku.
Ti zkušěnější v takové situaci nevěřícně kroutí hlavou. Není ničím neobvyklým, že se byt v Praze s vyvolávací cenou 2 milionů a odhadem 3 mil. vydraží za 6 mil, přestože by jej realitka prodala maximálně za 4. Můj známý mi nedávno vyprávěl, kterak se pokoušel vydražit nemovitost v pražské Troji za vyvolávací cenu 8 mil. Jaké bylo jeho překvapení, když se cena vyšplhala až k 18 milionům a překonala tržní nabídku realitek. Sám se účastnil v životě desítek dražeb a šílenství dnešní doby nepamatuje.
Zvýšit šanci v dražbě lze různými způsoby, třeba se zaměřit na opakované dražby, které začínají na polovině odhadní ceny a dále pak na regiony, ve kterých není tak silná kupní síla. Vydražit nemovitost v Praze za rozumnou cenu se v dnešní době rovná výhře v loterii, ale není to nemožné. Způsobem, jak toho dosáhnout je velká hotovost a zaměření se na dražby s vysokou vyvolávací cenou, u kterých je podstatně menší konkurence, což si může dovolit jen hrstka vyvolených. To nezní příliš pozitivně pro obyčejného smrtelníka, hledajícího „normální“ středně velký byt za výhodnou cenu, který spoléhá na předhypoteční úvěr.
Existuje ale další, často neznámý zdroj levných nemovitostí. Je jím dražba instituce, která tyto události příliš neprezentuje, a proto se jí většinou účastní jen minimum účastníků. Je to překvapivě finanční úřad. Ten vykonává daňové exekuce prodejem nemovitostí. V případě takové dražby pak činí nejnižší dražební podání dvě třetiny stanovené ceny a konkurence je obvykle mnohem menší. Při opakované dražbě už je to pouze polovina stanovené ceny. Jak se ale o takové dražbě dozvědět? Podívejte se na server finančí správy
Tématu dražeb jsme se detailně věnovali v deváté kapitole knížky. Neuškodí připomenout si pár věcí, na které je dobré se připravit.
- při dražbě platí daň z nabytí (4%) kupující
- pleticha je trestná, hrozí za ní až čtyři roky „natvrdo“.
- stále obývané nemovitosti jsou rizikové
- nespoléhejte na fotky, pokud není možná prohlídka, realita může být úplně jiná.
- exekutorské dražby jsou všechny uveřejněny na webu portaldrazeb.cz
- veřejné dražby jsou na webu centralniadresa.cz
- tradiční hypotéku na dražbu nedostaneme, ale lze získat předhypoteční úvěr, který se po zápisu nového vlastníka do katastru převede na hypotéku.
- do terénu nechoďte nikdy sami. Viděla jsem na vlastní oči dospělého chlapa brečet poté, co vydražil činžovní dům, na který neměl peníze. Nechal se strhnout davem a přihazoval a přihazoval, až vydražil. Řešením je brát si sebou doprovod, který funguje jako studená sprcha a nucený odvod domů ve chvíli, kdy se cena přehoupne nad naše možnosti.
Krásné letní večery a rozum v hrsti,
Pavla Temrová