Začal platit zákon o realitním zprostředkování (č. 39/2020 Sb), realitní makléře čeká zkouška odborné způsobilosti
Realitního makléře již nemůže vykonávat každý. K naší profesi je nutné získat realitní koncesi. Jako osobní realitní makléřka velmi doufám, že se trh aspoň trochu pročistí od nezkušených amatérů. Jedním ze způsobů, jak získat realitní koncesi, je absolvovat zkoušku odborné způsobilosti, jež upravuje zákon č. 179/2006 Sb.
Výsledkem úspěšného složení této zkoušky je osvědčení se státním znakem, které obdrží úspěšný absolvent zkoušky, ale do svého archivu také Ministerstvo pro místní rozvoj a autorizovaná osoba, která osvědčení vydává, v mém případě to byla Asociace realitních kanceláří ČR.
Jaká je práce v realitách a jak se stát se respektovaným makléřem, poslechněte si realitní podcast (audio: 34 min)
S napětím jsem očekávala zahájení kurzu zakončeného výše uvedenou zkouškou, abych si otestovala své znalosti. S lehkou nervozitou jsem se přihlásila do vůbec první skupiny zájemců. Přiznávám, měla jsem trochu strach, i proto, že mě někteří účastníci znali díky knížce Realitní kuchařka. Zkoušku jsem naštěstí úspěšně absolvovala a mohu vám tak poskytnout konkrétní dojmy.
Celý kurz probíhal na půdě ARKČR, trval dva měsíce a byl dost intenzivní. Výuka probíhala dva dny v týdnu od rána do pozdního odpoledne. Postupně se dotknul všech důležitých oblastí, se kterými lze v případě nemovitostí přijít do styku – občanského zákoníku, stavebního zákona, katastrálního zákona, daní, oceňování nemovitostí ale také marketingu, prodejních technik i psychologie prodeje.
Lektoři byli, až na výjimky, dobře připraveni, měli kvalitně zpracované prezentace, které zejména pro některé nováčky představovaly vůbec první komplexní přehled realitní problematiky.
V kurzu mi chybělo téma administrativních a komerčních budov, správa nemovitostí a možná i nějaké té inspirace se zahraničí, na druhou stranu chápu, že pokud to nebylo předmětem zkoušky, nebylo to nutné.
Můj opravdu velký respekt patřil všem lidem, kteří ke kurzu přišli s nulovou předchozí zkušeností. Muselo to být velmi náročné nastudovat široký záběr uvedené problematiky a informace zasadit do správných souvislostí.
Písemná část zkoušky měla široký rozptyl a byla záludná i pro zkušené makléře do té míry, že si ji někteří budou muset zopakovat.
Ústní část zkoušky spočívala v losování náhodných otázek a následné diskusi s odbornou komisí v délce hodiny. Závěrečná praktická část se týkala práce s realitními platformami a hodnotím ji jako snadnou.
Celý kurz, který zkoušce předcházel, hodnotím kladně a věřím, že přispěje ke kultivaci realitního prostředí. Písemný test měl několik variant. Celá zkouška vyžadovala poctivou přípravu, což nejvíce ocení naši klienti.
Nedoporučuji podceňovat přípravu k závěrečné zkoušce, platí to především pro zkušené makléře, kteří spoléhají na svoji praxi. Vývoj v legislativě a celém odvětví je neustálý, dříve platné věci mohou být už pasé. Písemná část se nedá okecat a to je vlastně dobře.
Pokud byste se rádi dozvěděli více k uvedenému kurzu, veškeré informace najdete na webu asociace ZDE.
Autor článku: Pavla Temrová, osobní realitní makléřka
Specialista na prodej bytů a rodinných domů v Praze
Zkouška je ukončena osvědčením – náhled níže.