Jaká byla zkouška odborné způsobilosti

Ačkoliv stále není jasná finální podoba nového „realitního“ zákona, realitní makléře čeká zkouška odborné způsobilosti (zákon 179/2006 Sb).

Výsledkem úspěšného složení této zkoušky je osvědčení se státním znakem, který obdrží úspěšný absolvent zkoušky, ale do svého archivu také Ministerstvo pro místní rozvoj a autorizovaná osoba, která osvědčení vydává – v tomto případě Asociace realitních kanceláří ČR.

S napětím jsem očekávala zahájení kurzu zakončeného výše uvedenou zkouškou, abych si otestovala své znalosti a přinesla osobní svědectví lidem, kterých se to s ohledem na jejich profesi týká. S lehkou nervozitou jsem se přihlásila do vůbec první vlny zájemců. Přiznávám, že jsem měla trochu strach, už proto, že mě někteří účastníci znali díky knížce Realitní kuchařka. Zkoušku jsem naštěstí úspěšně absolvovala a mohu vám tak poskytnout konkrétní dojmy z ní.

Celý kurz probíhal na půdě ARKČR, trval dva měsíce a byl dost intenzivní. Výuka probíhala dva dny v týdnu od rána do pozdního odpoledne. Postupně se dotknul všech důležitých oblastí, se kterými lze v případě nemovitostí přijít do styku – občanského zákoníku, stavebního zákona, katastrálního zákona, daní, oceňování nemovitostí ale také marketingu, prodejních technik i psychologie prodeje. Lektoři byli, až na výjimky, dobře připraveni, měli kvalitně zpracované prezentace, které zejména pro některé nováčky představovaly vůbec první komplexí přehled realitní problematiky. V kurzu mi chybělo téma administrativních budov a nebytových prostor, správa objektů a možná i nějaké té inspirace se zahraničí, ale na druhou stranu rozumím tomu, že pokud to nebylo předmětem zkoušky, nebylo to nutné.

Můj velký respekt patřil lidem, kteří ke kurzu přišli s nulovou předchozí zkušeností. Muselo to být poměrně náročné nastudovat široký záběr uvedené problematiky a informace zasadit do správných souvislostí. Písemná část zkoušky měla široký rozptyl a byla záludná i pro zkušené makléře do té míry, že si ji některí budou muset zopakovat.

Ústní část spočívala v losování náhodných otázek a následné diskusi s obornou komisí v délce hodiny. Závěrečná praktická část se týkala práce s realitními platformami a byla spíše do počtu.

Kurz hodnotím kladně a věřím, že přispěje ke kultivaci realitního prostředí u nás. Písemný test měl několik variant. Celá zkouška vyžadovala poctivou přípravu, což zcela jistě nejvíce ocení klienti samotných účastníků kurzu.

Na závěr jen dodat, nedoporučuji podceňovat přípravu k závěrečné zkoušce, což platí především pro zkušené makléře, kteří spoléhají na praxi. Vývoj v legislativě a celém odvětví je neustálý a dříve platné věci mohou být už pasé.. Písemná část se nedá okecat a to je vlastně dobře.

Pokud byste se rádi dozvěděli více k uvedenému kurzu, veškeré informace najdete na webu asociace ZDE.

Zkouška je ukončena osvědčením – náhled níže.

zkouska-akreditace-i-stranacertifikace-ii-stupen