Bydlet musí každý, ale jak se na to včas připravit nás ve škole neučili.

Developeři čelí komplikacím s územním plánem a povolováním staveb, což způsobuje časové průtahy a růst cen. Týmy lidí, kteří na tom všem pracují nejde ze dne na den vyhodit a přivolat třeba za tři roky. Rostoucí ceny pozemků a jejich úbytek, stavební práce, zájem zahraničních investorů, to vše má za následek doslova raketový růst cen nových bytů v Praze. Pro zájemce o nákup bytu je frustrující pozorovat nárůst cen nemovitostí, který v uplynulých dvou letech dosáhnul v Praze a Brně i více než 10 % (hlavně pak u novostaveb) Nízké úrokové sazby hypoték jsou jim jen slabou útěchou. Nové bydlení se stává pro mladé rodiny nedostupným, a proto mnozí volí raději bydlení mimo město a delší dojíždění za prací. Z tatínků se pomalu stávají taxikáři a z maminek zelené vdovy, které žijí v zeleni, ale celý den sami. Na lepší časy se neblýská, ale řešení existuje!

Hledejme nové cesty, čas do nich vložený se vyplatí!

Češi jsou konzervativní. Neradi měníme práci, neradi se stěhujeme, nejsme zvyklí cestovat, jako tomu je třeba v Americe. Možné řešení může představovat větší FLEXIBILITA a otevřenost k novým věcem.

Příklad

Nový byt v Praze o rozloze cca 90 m2 se dá pořídit cca za 5 mil. korun. V uvedené ceně se bude nacházet spíše v některé z okrajových lokalit širšího centra Prahy ve větším bytovém domě. Takovýto byt se dá pronajmout za cca 18 tisíc měsíčně. Pokud někdo hledá podobný byt, lze toho dosáhnout i jinak: Typově podobný byt si pronajmout, k tomou koupit menší byt o rozloze 40m2 a ten sám pronajímat. Tento malý byt můžeme pořídit od cca 3 milionů a pronajmout ho za 12 tis. Za zbylé peníze koupit chalupu, která se dá ve středočeském kraji (v rozumném stavu) koupit cca od 2 milionů. V tomto konkrétním případě by rodina hledající vlastní byt do 5 mil. mohla bydlet v typově stejném bytě (ale v pronájmu), současně s tím si koupit menší byt (a ten pronajímat) a za zbylé peníze pořídit třeba chatu nebo chalupu.

Z hlediska pořizovací ceny se stále jedná o 5 milionů. Současně s tím peníze za vlastní pronájem nejsou v takovém případě vnímány jako „placení do cizího“, protože se nám vrátí peníze z našeho vlastního bytu, který ihned po nákupu pronajmeme (a hypotéku tak bude platit nájemník). Ale především, z pohledu osobního užitku může víkendový dům významně ovlivnit kvalitu života mnohých rodin, které žijí v rušných a jinak zatížených lokalitách. Do celé této hry samozřejmě vstupují pořizovací náklady, detailní propočty jednotlivých částí uvedené „stavebnice“, naše finanční možnosti a schopnost dosáhnout úvěru.

Scénářů a cest, jakými se lze vydat je mnoho, jen je někdy nevidíme. Je na každém z nás hledat a najít to správné s ohledem na naše potřeby a přání a hlavně, nebát se dělat věci někdy jinak a především se vzdělávat ve věci nejen finančí ale i realitní gramotnosti.

 

1.2.2017, Autor: Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka