Coronavirus a ceny bytů v Praze

Jsem optimista a věřím, že vládní bezpečnostní opatření zabrání šíření nákazy a v příštích týdnech si všichni od coronaviru odfrkneme.

Novináři se budou muset zase spokojit s tématy jako je Čapí hnízdo nebo migrační krize a pracovníkům lékáren se přestanou zdát noční můry, kterak je lid linčuje za to, že desinfekční gely už došly.

Ale co když se tak nestane?

Čtenáři Realitní kuchařky i moji klienti se mě jako realitního makléře ptají, jak moc se situace s touto hrozbou promítne do cen bytů. Upřímně? Nevím. Pokusím se předat svůj pohled na věc.

V době strachu a nejistoty se ekonomika zpomaluje, což se promítá do výdajů obyčejných lidí. Výdaje do dražšího zboží, jako jsou auta a byty, lidi odsouvají na později. To se odráží v podobě odložených investic firem, které utahují kohoutky například expanzím a novým pracovním místům.

Pokud se chystáte koupit byt v Praze…

Doporučuji s nákupem počkat minimálně 3 měsíce, než bude jasné, jak se situace bude vyvíjet dále. Pokud se chystáte naopak prodat, neoddalujte to, než se případné ekonomické problémy projeví naplno. Uklidnit se můžete třeba tím, že ceny nemovitostí jsou aktuálně velmi vysoko a nikdy v historii nebylo možné prodat za víc.

Pokud se situace brzy nezlepší, do nabídky se vrátí tisíce nájemních bytů z Airbnb

V důsledku zastavení turismu a hrozby uzavření hranic se může stát, že se postupně vrátí do nabídky několik tisíc bytů, které jejich majitelé aktuálně pronajímají přes Airbnb. Tato situace by znamenala obrovský nárůst nabídky bytů k pronájmu a je otázka, zdali v takové situaci dává investice do nájemního bytu smysl.

Přesto, pokud by to nebylo nutné, atraktivních bytů v pražských lokalitách bych se nezbavovala.

Z pohledu pronajímatele to nezůstane bez rizika. Pronajímám několik bytů v Praze. Například jeden byt pronajímám Italce a druhý byt Američance. Obě jsou manažerky nadnárodních firem a byty si ode mě pronajímají již několik let. Hledání nájemníků jsem již v minulosti ušila na míru této cílové skupině, protože s ní mám velmi dobré zkušenosti. Nájem platní včas a je s nimi bezproblémová komunikace (a to není samozřejmost.)   

Oba byty jsem v minulosti pořizovala na hypotéky, které mi nájemníci splácí. Co se stane, pokud se situace v příštích týdnech neuklidní? Budou jako cizinci ohrožených lokalit odveleni zpět do svých zemí nebo si najdou jiné zaměstnání? Zůstanou, odejdou? Nevím.

Pokud se k tomu přidá zpomalení ekonomiky, za pár měsíců může být všechno jinak.

V důsledku toho mohou skutečně ceny bytů začít klesat. Na druhou stranu to může být unikátní příležitost koupit výhodněji, protože potom ceny zase vystřelí nahoru. Ceny realit se vyvíjí v cyklech, ale dlouhodobě rostou.

Krize už je možná za rohem, ale každá krize nabízí i příležitosti.

Jde o to dívat se kolem sebe a mít oči otevřené. Já je budu mít v příštích týdnech a měsících kolem celé hlavy.

Přeji nám všem v příštích dnech a měsících hlavně pevné zdraví, štěstí a jasnou mysl.

9.3.2020, Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka, reference klientů

Řešíte prodej/nákup nemovitosti v Praze?
Pište, volejte tel. 602 306 045 pavla@temrova.cz