17.2.2020 byl publikován ve Sbírce zákonů dlouho očekávaný Zákon o realitním zprostředkování (39/2020 Sb.), který z volné živnosti učinil koncesovanou. Učinností nabývá právě dnes 3.března 2020.

Poctivý realitní makléři nový zákon vítají jako malé vítězství nejen v boji s realitními šmejdy ale i nezkušenými amatéry, kteří si na makléře jen hrají. Tato práce bývá někdy hodně náročná a bez dostatku zkušeností a morálního standardu může amatér způsobit velké škody.

Byty nejsou rohlíky

Prodej nemovitostí může být velmi náročný a někdy i zdlouhavý proces, během kterého se mohou obě protistrany dostat do mnoha nepříjemných situací. Pokud řešíte prodej nebo nákup nemovitosti, je důležité, abyste byli po celou dobu doprovázeni zkušeným a kvalitním odborníkem, kterému můžete důvěřovat a který ví naprosto přesně, co a proč dělá. Makléř je jako právník, stavař, obchodník, psycholog, specialista na marketing a finance v jednom.

Nebojte se zeptat makléře, jaké má osvědčení/vzdělání

Pro výkon makléřské profese je v současné době nezbytné odborné vysokoškolské vzdělání nebo středoškolské vzdělání s tříletou praxí. Ti ostatní, kteří se chtějí této profesi věnovat (nebo si jen chtějí potvrdit své znalosti), musí projít zkouškou odborné způsobilosti (zákon 179/2006 Sb.).

Výsledkem úspěšného složení této zkoušky je osvědčení se státním znakem, který obdrží úspěšný absolvent zkoušky, ale do svého archivu také Ministerstvo pro místní rozvoj a autorizovaná osoba, která osvědčení vydává. Ukázku podobného certifikátu připojuji níže. Autorizovanou osobou byla v tomto případě přímo Asociace realitních kanceláří ČR.

Osvědčení o získání profesní kvalifikace MMRČR. Zkouška odborné způsobilosti bude povinná

Další zákonnou povinností makléřů je mít sjednané profesní pojištění.

Ze své praxe i zkušeností svých kolegů mohu potvrdit, že profesní pojištění máme zřízeno odjakživa. Prostě bychom blbě spali, kdybychom ho neměli.

Ačkoliv se zákonodárci snažili zajistit touto povinností klientům bezpečí, je dobré mít na paměti, že žádné pojištění nekryje zpronevěru. Je velmi důležité spolupracovat jen s makléři, kterým můžete důvěřovat, ale to asi platí pro všechny obory.

3.3.2020, Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka, reference klientů

Řešíte prodej bytu v Praze? Kontaktujte mě.
Tel. 602 306 045 pavla@pavlatemrova.cz