Sehnat byt k pronájmu je stále těžší. Současně roste počet majitelů, kteří pronajímají jen krátkodobě

Z vlastní realitní praxe mohu říci, že za jeden den může na nabídku bytu k pronájmu reagovat i dvacet zájemců. Někteří napíší email, jiní volají. Už to samo funguje pro makléře jako přirozený filtr.

Ihned volejte, večer pošlete sms

Makléři nemají čas číst emaily každou hodinu, jsou na schůzkách. Je lepší rovnou zavolat a pak jim mailem poslat své osobní údaje. Emailová adresa zájemce by měla být seriózní jmeno.prijmeni@  namísto smoulinka27@.

Než zavoláte, připravte si podklady

Zodpovědní makléři zájemce prověřují. Já začínám veřejně dostupnými informacemi na sociálních sítích. Jaký má zájemce profil, jak se prezentuje, jak se vyjadřuje, s kým se přátelí. Profily na linkedinu pročítám s větším zájmem než na facebuku, protože profesní životopis pomáhá budovat důvěru snadněji. A je jedno, jestli je zájemce manažer nebo prodavačka v Tesku. Každý si může udělat důstojný profesní profil, napsat o sobě pár vět.

Majitelé se bojí neplatičů jak čert kříže

rádi upřednostní zájemce, který jim může doložit reference na předchozí pronajímatele nebo zaměstnavatele. Zájemci, kteří je nabídnou, mohou přeskočit i několik lidí čekajících na prohlídku. Pokud má makléř pochybnosti, může zájemce prověřit v centrálním registru exekucí, který je zpoplatněn 60 korunami za dotaz. Pokud je na zájemce vedena jedna nebo více exekucí, zobrazí se výsledek takto:

Jak vystupovat při telefonátu:

„Dobrý den, jmenuji se Petr Kovařík, mám zájem o pronájem bytu 2+1 v Jeremenkově ulici, je stále volný“?
Makléř: ano
„Je mi 35 let, pracuji jako (prodavačka, živnostník, manažer ve firmě) V bytě bych bydlel sám (nebo počet osob). Mám stálý příjem, který můžu doložit (jste-li živnostník, nabídněte aktivně daňové přiznání, budujte důvěru!). Mohu doložit reference na předchozí pronajímatele. Pokud nemůžete doložit reference, nabídněte jiné želízko v ohni (např. kontakt na zaměstnavatele, reference na spokojené klienty).
Mám zájem o dlouhodobý pronájem nejméně na rok. Kdy mohu byt navštívit?“
Makléř: nejdříve vám ho můžu ukázat ve čtvrtek ráno v deset.
„Ok, budu tam“. Zhoršila by se moje pozice, když bych mohl až večer? Musel bych si zrušit klienta (vzít dovolenou), což ráda udělám, pokud je více zájemců.
Makléř: v tuto chvíli nevím, aktuálně tam nikoho nemám
Přesto doporučuji jít se podívat na byt co nejdříve, protože tam mezitím může naskákat dalších 5 lidí.

Jste nekuřák a nemáte zvíře? Řekněte to jako první

Přestože podle občanského zákoníku kouření nebo domácí mazlíčky majitel v bytě zakázat nesmí, může si ale vybrat, zda vám byt pronajme nebo ne. Nekuřáci kuřákům nevadí, opačně to bývá problém. Obava z ze zvířat má více příčin, strach z poničení, štěkot, pach, alergie. Pokud máte zvíře, aktivně informujte, jak tyto věci řešíte, abyste zmírnili obavy majitele.

Medailonek vás odliší

Může vám to přijít trapné, ale majitelé to uvítají. V pár větách se jim představte, popište, kdo jste, čím se zabýváme, co vás baví. Jak trávíte volný čas.

Prohlídka bytu proběhla a co dál

Občas na sobě zájemce nedá znát, že se mu byt líbí.  Nebo po páteční prohlídce očekává, že o víkendu prohlídky neprobíhají, což není vždy pravda. V pondělí se ozve, „já to tedy beru“ a je v šoku, že byt je již pronajat nebo že majitel jedná s jiným zájemcem.

Zaujal vás byt? Dejte to najevo

Možná si chcete si dát pár dní na rozmyšlenou a je to tak samozřejmě v pořádku. Makléř třeba i rád počká, ale musí vidět váš zájem, jinak nebude ztrácet čas a už druhý den si domluví další prohlídky. Třeba by tak učinil až později, protože jste dobře zapůsobili a ještě by vám vyjednal i slevu z nájmu. Majiteli nejde vždy jenom o peníze, ale o spolehlivého a pohodového nájemníka.


8.10.2018, Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka, reference klientů

Řešíte prodej /nákup nemovitosti v Praze?
Zavolejte mi. Tel 602 306 045 pavla@temrova.cz

realitní makléřka pro prahu a okolí