O nové byty v Praze je stále velký zájem. Loni jich developeři prodali přes sedm tisíc. Ne každý z nich však představoval správnou volbu. Pojďme si představit sedm bodů, jak prověřit byt a lokalitu. 

1. Sousedské vztahy

jsou alfou a omegou spokojeného bydlení. Chtějte vědět, kdo jsou ostatní klienti, jaké jsou národnosti a k jakému účelu byt kupují. Pokud vám prodávající tuto informaci odmítne poskytnout, vodítkem mohou být předchozí etapy projektu, kdy informace o majitelích vyčtete přímo z katastru nemovitostí.

2. Zeleň, dětská hřiště, odpočinkové zóny,

které zdobí prodejní vizualizace, budou vyžadovat pravidelnou údržbu nebo dokonce stálé zaměstnance (ochranka, pracovníci recepce), za což budete platit VY. Prověřte i měsíční poplatky, předpokládané zálohy za vodu, teplo, správu budovy. Detailní odpověď by měl poskytnout prodejce.

3. Reference na prodávajícího 

Prověřte, že se za prodávajícím (obvykle developerem) „netáhnou“ nevyřešené kauzy, při kterých klesla lidem hodnota jejich bytů (problémy se statikou, povodně v lokalitě.) a zda k případným problémům přistupuje otevřeně čelem.

4. Lokalita

Zvažovanou lokalitu si důkladně prověřte. Co se bude stavět vedle vás? Jaký je stav s kapacitou škol a školek v místě? Jaká je časová dopravní dostupnost? Jaký je v místě ruch a to v různou denní dobu? Jak se tam parkuje? Seznamte se s územním plánem obce.

5. Bezpečnost

Důraz na bezpečnost bude hrát stále větší roli. Chtějte vědět, jak jsou objekt a podzemní garáže chráněni proti vloupání. Jaký je stav delikvence v okolí. To zjistíte z mapy kriminality – www.mapakriminality.cz

6. Analýza pronájmů

Jaký je zájem o pronájem bytů v dané lokalitě? Jak se pohybují ceny nájmů v místě? Tato informace je klíčová pro zjištění, zdali je nemovitost vhodná na investici.

7. Kupní cena

Udělejte si cenovou analýzu ve srovnatelných lokalitách. ALE Porovnávejte cenu jen srovnatelných bytů (stejné bytové dispozice, standardů vybavení). Pomoci nám může i cenová mapa REALIZOVANÝCH transakcí (nikoliv nabídkových cen), kterou najdete například tady.  

Dobře zvolený nový byt s dobrou dispozicí v kvalitní lokalitě (= ideálně v pěší vzdálenosti od metra) v kvalitně postaveném objektu představuje pro své majitele bezpečně uložené peníze, které se v Praze v současné době zhodnocují o 10 % rok.  

11.11.2018, Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka, reference klientů

Řešíte prodej /nákup nemovitosti v Praze?
Zavolejte mi. Tel 602 306 045 pavla@temrova.cz

realitní makléřka pro prahu a okolí