Ceny bytů v Praze stále rostou. Co můžeme očekávat v roce 2021? Novostavby ani starší byty v centru zlevňovat nebudou. Budoucnost panelových bytů je ale nejistá. Roste počet kupujících, kteří mají problém s hypotékou

Když se mě zeptáte: „Mám to prodat nebo to ještě poroste?“ odpovím vám: Pokud potřebujete prodat a nebo jste to už plánovali dříve, na nic nečekejte a prodejte. Pokud nemusíte, neprodávejte, ale počítejte s tím, že ceny mohou krátkodobě i klesnou. Pokud to máte jako dlouhodobou investici, pokles cen neřešte, za dvacet lety budou ceny bytů zcela jistě výš, než jsou dnes.

Současná doba zatím hraje pro prodávající. Nikdy v minulosti se byty nedaly prodat za vyšší cenu než právě teď. Pokud plánujete prodat byt, neodkládejte to. V realitách jsem od roku 2005 a tak rychlý cenový růst nepamatuji.

Ze své praxe realitní makléřky mohu potvrdit, banky zpřísňují žádosti o hypotéku

Financování nemovitostí je velmi výhodné, úrokové sazby jsou velmi nízké, avšak banky zpřísnily posuzování příjmů žadatelů o hypotéku, ne každý ji dostane.

Poslechněte si podcast: „Ceny bytů v Praze“

že se mi v uplynulých týdnech několikrát stalo, že zájemce o koupi nedostal hypotéku, přestože ji měl od své banky schválenou. Naštěstí mám v týmu špičkové finanční specialisty, kteří mu pomohli získat úvěr v jiné bance, předcházela tomu ale zdlouhavá vyjednávání, zpočátku to vypadalo beznadějně.

Zarezervovat byt a dotáhnout prodej do úspěšného konce není totéž

Banky nabízí nízké úrokové sazby, ty ale pomaloučku začínají růst. Zároveň zpřísňují posuzování příjmů žadatelů o hypotéku. Pokud je příjem žadatele navázán na oblasti zasažené pandemií coronaviru (restaurace, hotely, cestovní ruch), banky příjem někdy nechtějí uznat, protože danou profesi v současné chvíli hodnotí jako rizikovou.  

Co ovlivňuje tržní ceny bytů v roce 2021

Při prodeji nemovitosti je důležité mít jasnou prodejní strategii, znát prodejní procesy a vědět přesně, co v jakou chvíli udělat, pokud se situace nečekaně změní. Každý případ je jiný a každý kupující i prodávající jsou v jiné situaci.

To už je úkol pro profesionálního realitního makléře postarat se o bezpečný průběh prodeje, dovést ho do úspěšného konce, aby byl klient nadšený, že prodal skvěle a byl ušetřen stresu.

Potřebujete prodat byt v Praze?
Kontaktujte mě. Tel 602 306 045 pavla@temrova.cz

Reference klientů – v čem vám umím pomoci

realitní makléřka pro prahu a okolí