Jaký můžeme očekávat budoucí vývoj cen bytů v Praze

Podle údajů z katastru ceny bytů v Praze oproti předchozím měsícům lehce zpomalily, ale stále rostou

Nejdříve se podíváme na nové byty. Přestože je průměrná cena nového bytu aktuálně cca 100 tis./ m2, většina se jich prodá ještě před dokončením. Pokud ne, pak byl záměr developera posunout prodej až na později, aby dosáhl vyšší ceny, protože o hotové byty je větší zájem,  to dá rozum.

Nových bytů se staví extrémně málo, ceny pozemků rostou, na trhu je nedostatek stavebních dělníků i řemeslníků. Samotná příprava developerských projektů je stále zdlouhavější, to vše jim zvedá náklady a promítne se do vyšší ceny. I přesto poptávka po nových bytech výrazně převyšuje nabídku.
Ceny nových tak nejspíše budou i nadále růst. Uvažujete o koupi nového bytu? Vybírejte opatrně, ne každý nový byt je hit!

Jak se budou vyvíjet ceny starších bytů v Praze?

Ani ceny straších bytů v Praze nemají důvod klesat. Každý rok se do Prahy přistěhuje za prací víc než deset tisíc nových obyvatel, kteří řeší bydlení. Ale bude stále více záležet na kvalitě lokality a dostupnost na metro. Pokud uvažujete o koupi bytu na investici, doporučuji, nadřaďte kvalitu lokality velikosti bytu, což vám zajistí, že o něj bude na trhu nájemního bydlení větší zájem.

Prodlužuje se doba prodeje 

Zpřísnění hypoték se plíživě promítá do doby prodeje. V uplynulých týdnech se mi několikrát stalo že zájemce o koupi musel na poslední chvíli z nákupu couvnout, protože mu nevyšly finance a byt tak koupil někdo jiný. Banka půjčí zpravidla jen 80 % ze svého bankovního odhadu a prodejní cena je pro ni druhořadá. Pokud podnikáte, banka po vás bude chtít doložit daňové přiznání 2 roky zpětně, což bývá problém, pokud své příjmy optimalizujete.)

Zda bude hypotéka kupujícímu stačit může být nepřímo ovlivněno i samotným realitním makléřem. Součinnost v podkladech, prezentace nemovitosti, komunikace s odhadcem, to vše může ovlivnit výsledek odhadu tím, že vyjde lépe. Pokud máte byt a hledáte větší, přečtěte si článek – Jak prodat byt, abych koupil jiný. 

 

21.1.2019, Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka, reference klientů

Řešíte prodej /nákup nemovitosti v Praze?
Zavolejte mi. Tel 602 306 045 pavla@temrova.cz

realitní makléřka pro prahu a okolí