Kolik peněz a zda vám banka půjčí, zjistí tzv. bankovní prescoring. Sehnat k němu podklady může trvat až 2 týdny. Když vás předběhne jiný zájemce, levná hypotéka bude zbytečná

Teprve až projdete prověrkou finančního poradce nebo banky, budete moci uvažovat o podpisu rezervační smlouvy. Dříve by to byl hazard, v případě vycouvání byste přišli o rezervační zálohu.

Banky jsou od 1.12.2018 přísnější

Pravidelný příjem a čisté záznamy v registrech nezaručí, že banka půjčí požadované množství peněz. Výši úvěru počítá ze svého bankovního odhadu nikoliv z prodejní ceny, která může být vyšší. Klade si mnoho podmínek, například že zrušíte svůj kontokorent, protože i ten vnímá jako úvěr. U živnostníků chce banka vidět daňové přiznání 2 roky nazpět. Více se dočtete ve článku ČNB zavádí nové limity na hypotéky

Když nevyjde bankovní odhad, lze to řešit jinak, ale stojí to čas

Samozřejmě lze inancování řešit až po nalezení vhodné nemovitosti. Realitní makléř vám s tím rád pomůže. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že finanční produkty od spolupracujících partnerů jsou výhodnější, než jaké dostane klient přímo v bance.

Ale v případě více zájemců mají výhodu ti, kteří se dokáží rozhodnout rychle

Jako realitní makléř usiluji o maximální prodejní výsledek a bezpečný průběh celé transakce a před podpisem rezervační smlouvy vždy klientovi doporučím, aby si ověřil financování, s čímž mu rádi pomůžeme. Klienti-zájemci o koupi, kteří prošli bankovním prescoringem předtím a mají vyhrazené vlastní zdroje, pokud by nevyšel odhad banky, si mohou dovolit reagovat rychleji, než ti druzí.

Této problematice se věnuje 6. kapitola Realitní kuchařky, která detailně popisuje, jak postupovat ve věci financování nemovitostí s pomocí nezávislého finančního poradce nebo konkrétního bankéře. Důležitá je včasná příprava.

Cílem není uspěchat podpis rezervace, ale umět se včas rozhodnout. Pokud klient nemá jistotu, že bude moci nemovitost financovat, vždy mu radím, aby s podpisem rezervační smlouvy počkal, dokud nebude mít jasno, a to i přesto, že o ní může projevit zájem někdo jiný. Je to menší nepříjemnost, než přijít o rezervační zálohu.

5.12.2018, Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka, reference klientů

Řešíte prodej /nákup nemovitosti v Praze?
Zavolejte mi. Tel 602 306 045 pavla@temrova.cz

realitní makléřka pro prahu a okolí