Podat byt, který je vám domovem, je nutné správně naplánovat. Co když prodám dřív, než najdu jiný byt? A co když mám na bytě hypotéku?

Na první pohled patová situace mívá vícero řešení. Najít to pravé, na míru šité vaší situaci, je úkol pro profesionálního realitního makléře, který vše objektivně posoudí a dokáže zasadit do širších souvislostí. V prvním kroku prověří vaši nemovitost, aby zjistil její tržní cenu a předpokládanou dobu prodeje. Prodat byt výhodně a rychle ale neznamená totéž.

Termín předání bytu

Běžná lhůta pro předání bytu novému majiteli je týden po převodu nemovitosti na katastru. Pokud v bytě ještě bydlíte a chcete si nechat časový polštář, abyste se nemuseli na chvíli stěhovat do pronájmu, domluvte se s kupujícím na tom, že si od něj byt pronajmete. Nebo mu nabídněte slevu. Tyhle věci je ale nutné řešit včas, ideálně už v rámci rezervační smlouvy, abyste oba věděli, na čem jste. Někteří to uvítají, jiní o byt ztratí zájem, protože sami potřebují bydlet rychle. Byla by škoda nechat si ujít zajímavou příležitost prodat svůj byt výhodně jenom proto, že v něm budete chtít nějakou chvíli bydlet, když si můžete pronajmout byt jinde. Aby šlo vše hladce, je dobré se včas připravit – Jak uspět při hledání pronájmu.

Prodat byt nebo ho vyměnit za větší může trvat i několik měsíců

Spoléhat na to, že byt prodáte rychle, je hazard. Občas se povede najít kupce za pouhý týden, ale samotná příprava smluv a převodní lhůty na katastru se urychlit nedají. Také bude záležet na tom, jakým způsobem bude váš kupující byt financovat, jestli hypotékou nebo z vlastních zdrojů nebo dokonce prodejem svého bytu, který ještě ani neprodává, což asi nechcete. Při nedostatku zkušeností se v tom můžete snadno zamotat, respektive přehlédnout možné dopady jednotlivých scénářů. Neprodávejte svůj byt sami, ale požádejte o pomoc profesionála, který vám doporučí bezpečnou konstrukci prodeje stávajícího i nákupu nového bytu.

Prodat byt nebo ho vyměnit za větší

Mladí lidé s dítětem, kteří plánují prodat svůj startovací byt, aby koupili větší. Mívají jedno společné, nijak hlouběji se na prodej vlastního bytu zatím nepřipravili, respektive chodí na prohlídky větších bytů. Bez toho, aniž by byli ochotni přistoupit k podpisu rezervační smlouvy se dále neposunou. Není se čemu divit, když nemají jistotu, zdali a za kolik prodají svůj vlastní byt. Úvěrové možnosti zatím nezjišťovali, respektive počkají si, až najdou „to pravé“ a pak se uvidí. To už ale bývá pozdě. Ve chvíli, když začnou situaci řešit, je předběhne jiný zájemce, který se připravil lépe a získal časový náskok.

Než půjdete na prohlídku, ověřte si financování

Pokud chcete financovat hypotékou, banka bude prověřovat vaše příjmy i výdaje. Je lepší prověřit svoji bonitu dříve, než začnete hledat nový byt. Jedině tak budete vědět, na čem jste a do jaké výše vám banka půjčí, pokud svůj byt prodat nestihnete. Současně prověřte podmínky, za kterých vám banka umožní úvěr předčasně splatit. Možným řešením pro výše uvedenou situaci je využít bankovní úvěr (hypotéku, stavební spoření) a po prodeji vašeho bytu ho předčasně splatit. Nebo v úvěru pokračovat a peníze z prodeje investovat do nákupu jiného, ale to už je jiný příběh.

Neupisujte se k nákupu jiného bytu dříve, než budete mít kupce na ten váš NEBO dostatečnou časovou rezervu, že ho stihnete najít NEBO zajistit financování k nákupu nového bytu. Vyjednejte si s prodávajícím, aby vám na podpis kupní smlouvy poskytnul více času. Řešením může být i složení vyšší rezervační zálohy.


Řešíte uvedenou situaci a jste z Prahy?
Napište mi nebo zavolejte na tel: 602 306 045. Ráda Vám poradím.

29.4.2019, Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka, reference klientů

Řešíte prodej /nákup nemovitosti v Praze?
Zavolejte mi. Tel 602 306 045 pavla@temrova.cz

realitní makléřka pro prahu a okolí