6.2.2016 | Nebo to je jen marketingový tah prodejců, kteří těží z lidské neznalosti a touhy bydlet ve svém? Odpověď na tuto otázku jsem zjišťovala na mezinárodním veletrhu dřevostaveb a montovaných domů na pražském Výstavišti v Holešovicích. Více se dozvíte ve videopříspěvku, který současně představí i nezávislou autoritu, která je schopna vám pomoci posoudit férovost cenových nabídek dodavatelů a odhalit tzv. „vatu“ a triky ve smlouvách!
>> spustit video <<
– Textový přepis videa –
Pavla Temrová: Je možné v dnešní době pořídit plnohodnotný rodinný dům za jeden milion korun nebo dokonce ještě levněji? Pokusím se najít odpověď na tuto otázku právě teď na pražském holešovickém výstavišti, kde aktuálně probíhá stavební veletrh. Pojďme na to. Důležitou otázkou není jenom metráž, samozřejmě, abychom se tam vešli, ale hlavně kvalita a bezpečnost.
Ing. Vratislav Bláha, CSc., předseda Asociace dodavatelů montovaných domů a ombudsman pro dřevostavby: Pokud chcete postavit kvalitní dům, ve kterém se budete dlouhodobě cítit dobře, tak bych řekl, že dům do jednoho milionu se postavit nedá. V současné době bych řekl, že taková nejnižší cena za dům o velikosti 80m2 – bungalov, že by mohla být okolo dvou milionů korun. Ale ty reklamní inzeráty dnes, že někdo postaví dům za milion korun jsou trošku zavádějící, protože tento dům není zcela jistě kompletně hotový, že tam chybí třeba určité výkony. A když by měl být kompletně hotový, tak za tu cenu nelze pořídit kvalitní konstrukci. Dnešní dřevostavby už se staví výhradně ve standardu nízkoenergetické domy. To už samo říká, že ta konstrukce domu a ty obvodové stěny jsou natolik dobré, že se šetří náklady na topení.
Nešetřil bych ale na materiálech, protože to máte, jako když vaříte nějaké jídlo, když máte kvalitní suroviny, jídlo je lepší, použil bych kvalitní materiály a použil bych odpovídající konstrukci té obvodové stěny, která dělá ty tepelně-izolační vlastnosti. A ta kvalita té obvodové stěny se měří tzv. koeficientem prostupu tepla – „U“. Podle mě, ten koeficient prostupu tepla by měl být někde kolem 0, 15, takže na to aby si zákazníci dali pozor. Potom se dá samozřejmě ušetřit při provozu toho domu a sice, jaký zvolí zákazník systém vytápění. V dnešní době je trend tzv. tepelných čerpadel. To tepelné čerpadlo je systém, který je sice investičně trochu náročnější, pohybuje se to nad sto tisíc korun, ale zase dlouhodobě se potom dosahuje velkých úspor za vytápění.
Pavla Temrová: Takže se na vás může obrátit i někdo, kdo nevyužívá služby některého ze členů Asociace montovaných domů?
Ing. Vratislav Bláha, CSc.: Ano, já se snažím objektivně a nezávisle, bez toho aniž bych propagoval konkrétní firmu, snažím se vysvětlit, jaké mají ty dřevostavby výhody, nevýhody a snažím se je nasměrovat, jak mají dále postupovat.
Pavla Temrová: V případě, že někdo už jedná se společností, která mu dá nabídku a ten člověk by chtěl mít jistotu, že ta nabídka není „přestřelená“, jak se říká, jste schopen mu pomoci i v tomto? Odhadnout, zdali v tom není schovaná nějaká vata?
Ing. Vratislav Bláha, CSc.:, Ano, jsem schopen se podívat na rozpočet i na smlouvu. Některá ta kritéria jsou samozřejmá. Každý by si měl získat na tu firmu reference. Každý by si měl ověřit, jak dlouho je ta firma na trhu. Doporučuji, aby si zákazník ještě ověřil nějaké certifikace. Dům, když se staví, tak se dají dělat ještě i určité testy, jestli je kvalitně smontovaný. A to nejdůležitější kritérium, které vždycky zákazníkům říkám, je, že by se při svém rozhodování o pořízení nového domu neměli orientovat pouze na kritérium cena, protože dům si kupujete na život a možná pro dvě generace, takže tam je lepší raději investovat více, připlati si něco navíc, ale mít kvalitní dům.
Pavla Temrová: Já vám moc děkuji za váš čas.
Více než tři hodiny jsem strávila setkáváním se s dodavateli nejrůznějších dřevostaveb – ať už se jednalo o roubenky, prefabrikáty a nebo třeba o skeletové konstrukce. Potkala jsem se i s těmi, kteří nabízí výstavbu typicky zděných domů. Více než polovina klientů, kteří kupují rodinný dům volí tuto cestu, je nechat si postavit hrubou stavbu a zbytek dokončit svépomocí. Ovšem to dokončení svépomocí představuje obrovské množství rizik. Jedním z těch řešení, jak ta rizika řídit, je najmout si profesionální dozor a toto svěřit odborníkovi. Pořizovací cena není všechno, velmi důležitá je i technologie výstavby. Co se týká položek, které jsme schopni ušetřit proto, abychom náš vysněný dům pořídili levněji, tak samozřejmě, můžeme ořezat kvalitu vybavení. Můžeme se spokojit s nějakými jednoduššími zařizovacími předměty. Můžeme se rozhodnout jít například do tradičnějšího typu vytápění – to všechno jsou položky, které velmi významně osekají náš budget. Ale na druhou stranu, stojí nám to zato? S ohledem do budoucna, ve srovnání s tím, než když bychom připlatili za pasivní nebo úspornější tip budovy a ušetřili posléze velmi významné peníze za vytápění? To všechno už si musíme říci v klidu a hlavně se nenechat ničím nikdy do ničeho vmanipulovat, dát si dostatek času. Tímto bych se s vámi rozloučila z holešovického výstaviště z mezinárodní veletrh dřevostaveb.
6.2. 2016
Autor: Pavla Temrová