29.6.2016    |     Ceny nemovitostí v EU už několik měsíců nepřetržitě rostou a v mnoha případech překonaly i předkrizové roky. V Praze ceny vzrostly meziročně cca o pět procent. (Ve Stockholmu to bylo více než 14%!) Nejdražší město k bydlení a práci byl ještě na začátku letošního roku Londýn.

Podle serveru Independent ještě před dvěma měsíci Londýn vycházel jako místo s nejvyššími náklady na bydlení a pronájem kanceláří na světě. Roční nájem bytových a kancelářských prostor stál v průměru neuvěřitelných 80 tisíc liber (asi 3 miliony korun) na osobu (viz. obrázek níže).

Tento týden se však Britská libra v důsledku výsledků referenda dostala na vůbec nejnižší úroveň za více než třicet let, když se propadla vůči dolaru o více než deset procent.  V Londýně je podle agentury Empy Homes v současné chvíli 22 tisíc prázdných nemovitostí. Většina z nich přitom patří zahraničním investorům, kteří v nich při jejich nákupu spatřovali bezpečnou investici, spatřují ji i nadále?  A nebo, čistě hypoteticky, začnou nemovitosti prodávat, aby nakoupili jinde…

Zdroj: independent.co.uk

 

S napětím budu sledovat názory odborníků na danou problematiku.

 

Autor:
Pavla Temrová