Některým žadatelům o hypotéku banka jejich žádost zamítne, protože mají negativní záznam v registrech dlužníku.

Kupujete byt na hypotéku? Níže najdete detailní návod, jak prověřit bankovní i nebankovní registry, aby se vám to nestalo také.

Při žádosti o hypotéku banka nejdříve nahlédne do bankovního registru,

aby prověřila platební morálku žadatele v rámci bankovních produktů. Pokud nějaké bance dlužíte, ale současně jí řádně (včas) platíte, pak je vše v pořádku a značí to, že jste aktivní a solidní klient. Problém nastává, když máte ve splácení zpoždění. To vše je v registrech dohledatelné a může zhoršit nebo zlepšit vaši pozici při jednání o hypotéce. Mezi nejčastější prohřešky v bankovních registrech patří prodleva ve vyrovnání kontokorentu na sporožirovém účtu.

Druhou částí prověrky tvoří kontrola nebankovních registrů

Zápis v registru dlužníků je noční můrou nejednoho žadatele o hypotéku. Mnoho lidí se o existenci (zejména nebankovního zápisu) dozví až ve chvíli, kdy jim banka hypotéku zamítne právě z důvodu zápisu v registru. Bankovní i nebankovní registry jsou, za drobný poplatek, veřejně přístupné a každý tak může zjistit, na čem je a začít svoji situaci řešit!

Chodíme do práce, platíme složenky a snažíme se mít své závazky pod kontrolou. Aspoň tak by se to dalo říci o většině slušných lidí. Když konečně (často i po mnoha letech spoření a odříkání) přijde den „D“ a my jdeme do banky žádat o hypotéku, ani ve snu nás nenapadne, že můžeme mít zápis v NEbankovním registru, který nám pěkně zavaří. Osobně se mi to také stalo a byl to velký šok. Když jsem se před lety stěhovala, rušila jsem pevnou telefonní linku a měla za to, že všechny složenky byly uhrazeny. V danou chvíli opravdu složenky uhrazeny byly, ale pak tam naskočila závěrečná dofakturace, kterou operátor zaslal na staré odběrné místo, kde jsme již nebydleli a na problém bylo zaděláno. Dodnes nechápu, proč mi ji neposlali na novou adresu, kterou jsem nahlašovala nebo mi nezavolali, protože ani mobil se nezměnil. Dokonce ani adresa trvalého bydliště se neměnila. Dnes už vím, že spoléhat se na to, že důležitá pošta chodí na adresu trvalého bydliště byla chyba a současně, že je dobré si čas od času prověřit stav registru.

Výpis z bankovního registru

je možné zjistit z klientského centra Bankovního registru (BRKI). Výpis stojí 200,-Kč a vyzvednout si jej můžete osobně nebo si jej nechat zaslat. Pokud vám postačí online verze, ušetříte polovinu. Před dvěma lety spustil Bankovní (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI) společný projekt v podobě nového webu www.kolikmam.cz, který vám za poplatek 100,-Kč umožní přístup k tzv. úvěrové zprávě, jenž představuje přehled všech úvěrů a závazků, které má (nebo měl) klient u různých finančních institucí nebo o ně žádá.

Ve druhém kroku banka kontroluje nebankovní registr. Zajímavé je, že ne každá banka. Například do registru SOLUS smí nahlížet pouze takové instituce, které jsou jejím členem, přičemž některé banky jsou a jiné ne. Paradoxně tak stotisícový dluh v nebankovním registru nemusí pro jednu banku znamenat nic (protože o něm neví), zatímco pro jinou banku může i dluh ve výši tří set vést k zamítnutí hypotéky.

Výpis z nebankovního registru SOLUS

stojí cca 250,-Kč. Jeho zaslání je možné poštou na dobírku nebo jako sms (Navštívit registr osobně zatím bohužel není možné).

Za klidný spánek, že se vaší žádosti o úvěr nepostaví do cesty stará zapomenutá pohledávka to jistě stojí za to. Jinak i po uhrazení pohledávky zápis v Solusu zůstává až 3 roky (v případě dluhu u telefonního operátora 1 rok). Žádost o výmaz zápisu v registru dlužníků musí udělat společnost, které se dlužilo. Je dobré si ověřit, že tomu tak skutečně udělala, jinak hrozí, že i po splacení dluhu zápis v registru zůstane.

Při žádosti o hypotéku je lepší využít služeb kvalifikovaného hypotečního specialisty (úskalí je totiž mnohem více než jen registry). Abyste získali nejlevnější hypotéku, bude to vyžadovat perfektní orientaci v produktech všech bank na trhu a orientaci v jejich metodikách. Pokud půjdete do banky žádat přímo, je to samozřejmě možné, ale tato skutečnost se automaticky promítne v bankovním registru, což může ovlivnit vaší pozici při jednání s další bankou.

1.1.2019, Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka, reference klientů

Řešíte prodej /nákup nemovitosti v Praze?
Zavolejte mi. Tel 602 306 045 pavla@pavlatemrova.cz

realitní makléřka pro prahu a okolí