Makléř je jako právník, stavař, obchodník, psycholog, specialista na marketing a finance v jednom

K jeho činnostem patří prohlídky nemovitostí a inzerce. Pro úspěšný prodej musí realitní makléř zajistit mnohem víc než otevírat dveře bytů.

Orientovat se v zákonech, najít řešení problemů, které nejsou na první pohled vidět, rozeznat nosnou zeď od příčky, umět aspoň částečně posoudit stavebně-technický stav nemovitosti a upozornit majitele na jeho povinnosti při prodeji. Makléř pro své klienty zajišťuje podklady ze stavebních úřadů, průkaz energetické náročnosti (PENB), technickou inspekci a musí se umět v dané problematice orientovat už proto, aby věděl, co prodává.

Realitní a online marketing

doporučení spokojených klientů je pro makléře důležité. Jak jinak by mohl zpropagovat prodávanou nemovitost, když by neuměl zpropagovat sebe. Vlastní web, kampaně na sociálních sítích a jejich následné měření. Inzerce na realitních serverech, v tisku, videoprohlídky nabízených nemovitostí, web nemovitosti, home staging, výroba plachet, příprava textů a samozřejmě kvalitní fotky.

Homestaging a videoprohlídka – ukázka

V základní výbavě realitního profesionála patří kamera a zrcadlovka, ještě lépe pak profesionální fotograf, kameraman a grafik. Úkolem makléře je pak vše správně načasovat a zkoordinovat, aby byl výsledek co nejlepší.

Mezi pracovní výbavu realitního makléře

patří auto, počítač, chytrý telefon, zrcadlovka, laserový měřič, mapy, klíče od rozvaděčů a stoupaček, sikovky ale i křovinořez. Pokud makléř prodává dům, kde nikdo nebydlí, je v jeho vlastním zájmu zajistit, aby kolem nebyla džungle, když se nepodaří sehnat zahradníka. Makléř by měl být dobrý řidič, aby byl schopen reagovat na změny v dopravě (typicky Praha) a jezdil včas na schůzky.

Právní stav nemovitosti

Významný vliv na cenu nemovitosti a dobu prodeje má její právní stav. Zkušený makléř umí rozpoznat právní vady, jako např. věcná břemena, předkupní práva, zástavní práva nebo exekuce a doporučit klientovi vhodný postup prodeje.

Příprava kupní smlouvy by pak měla jít vždy v režii specializovaného právníka, kterému makléř dodá podklady. Na zajištění podkladů pracuje někdy i týdny, protože ne vždy jsou k dispozici ihned. Patří mezi ně např. nabývací titul, listy vlastnictví bytu a stavby, detaily k financování, prohlášení vlastníka budovy, rozsudek o rozvodu nebo jiné úřední dokumenty, které se váží k osobě vlastníka nebo kupce.

Daně z prodeje nemovitostí

Aby mohl makléř majiteli poradit, jak načasovat prodej, musí se orientovat v daních. Při prodeji se platí daň z nabytí nemovitosti (platí kupující), ale v některých případech prodávající platí daň z příjmu, což může ovlivnit jeho záměr prodat. Jak prodat byt, kde bydlím nebo jak ho vyměnit za větší.

Makléř pomůže zajistit výhodnou hypotéku

Makléř a finanční partneři, se kterými spolupracuje, pomohou kupujícím zajistit financování na klíč. Celý proces ověření financí může trvat i několik týdnů a ovlivňuje ho řada skutečností. Podmínky bank se neustále mění. Každý případ je jiný, každý klient je v jiné situaci, má jiné příjmy, výdaje, životní styl.  Je proto velmi důležité nejprve celou situaci detailně zanalyzovat a posoudit nabídky všech bank na trhu a vybrat z nich tu nejlepší pro konkrétního klienta.

Byt v osobním vlastnictví se financuje jinak než v družstevním vlastnictví. Kupující by si měl nejdříve prověřit, kolik peněz mu banka půjčí, to zjistí tzv. bankovní prescoring. Sehnat k němu podklady může trvat až 2 týdny, s tím vším mu makléř (jeho finančí specialisté) pomohou a osobně za něj vyřídí. Kupujete byt na hypotéku? Přečtěte si, jak správně postupovat. 

Makléř zajistí odhad ceny nemovitosti

Nabídkové ceny v inzerci se mohou lišit i o desítky procent, než za kolik se nemovitost reálně prodá. Kromě různých cenových map je pro makléře nezbytné pracovat s katastrem nemovitostí, aby zjistil skutečné prodejní ceny v dané lokalitě. To záleží na mnoha věcech, lokalita není to jediné. V jakém patře se nachází, jaký má výhled, v jakém stavu je byt i dům, stoupačky, rozvody, stav hospodaření (SVJ nebo družstva), skladba sousedů v domě a další. Cit, zkušenosti a správná prodejní strategie je základ pro úspěšný prodej. Zjistit odhad ceny nemovitosti

Obchodní a prodejní dovednosti makléře

Nejlepší obchodníci jsou ti, kteří se opravdově zajímají o potřeby svých klientů, jsou trpělivými posluchači a mají vysokou míru empatie. Jedině tak mohou dlouhodobě vycházet s lidmi různých charakterů, temperamentu a inteligence a vzájemně je propojit. A to není vždy snadné.

Jak najít zkušeného realitního makléře?

Kvalitní realitní makléři nemají problém poskytnout zájemcům kontakt na své klienty, aby si ověřili jejich reference, což je velmi důležité. I úplný nováček, který v realitách teprve začíná, pokud pracuje ve velké realitní frenčíze, může vydávat reference firmy za své. Navíc dokáže za poměrně krátkou dobu vytvořit iluzi úspěšného, zkušeného profesionála, jenž má atraktivní web, profesionální fotky a umí se zpropagovat na sociálních sítích. Reference jsou klíčové. Uvažujte naopak sami o práci v realitách? Přečtěte si článek Co obnáší práce v realitách.

29.4.2019, Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka, reference klientů

Řešíte prodej /nákup nemovitosti v Praze?
Zavolejte mi. Tel 602 306 045 pavla@temrova.cz

realitní makléřka pro prahu a okolí