Paní ministryně financí představila návrh přísnějšího zdanění pro prodej investičních bytů a domů. 

Nyní je prodej bytu po pěti letech osvobozený od daně z příjmu. Paní ministryně Schillerová navrhuje tuto lhůtu prodloužit na 15 let.

Pokud to projde, u většiny bytů zaplatí jejich majitelé 15% daň ze zisku
a je jedno, jestli to jsou mladé rodiny prodávající malý byt, aby koupili větší nebo kovaní investoři, kteří byty „točí“ jak Baťa cvičky.

Paní ministryně má dobré úmysly, věří, že tento krok pomůže vytvořit tlak na to, že nebude tolik investičních bytů, ale bude větší nabídka pro lidi, kteří tam skutečně chtějí bydlet, což by PRÝ mohlo uvolnit trh s byty.

Kdo jsou ti investoři?

Ze své praxe realitní makléřky mohu říci, že naprostá většina lidí kupuje nemovitost pro sebe, pak ji prodá, aby koupila jinou (obvykle větší) nemovitost.

Mladé páry, ze kterých se stanou rodiče a pak později starší rodiče, kterým děti vylétli z hnízda a budou si hledat něco menšího. A pak lidi, kteří ukládají peníze do nemovitostí, protože žádná rozumější varianta zhodnocení se jim nenabízí. Inflace v lednu byla 3,5%, byli by blázni, kdyby peníze měli na sporožiru. Myslím, že skuteční investoři se ze hry nestáhnou, protože stejně investují dlouhodobě.

Proč platíme daně dvakrát?

Už fakt, že platíme daň z nabytí (dříve daň z převodu) při koupi bytu, považuji za nehorázné, protože naše peníze už jednou zdaněny byly! Nemovitosti si přeci pořizujeme z peněz, které jsme předtím museli vydělat a příjem už jednou zdanit. (Narozdíl od sousedů na Slovensku, u nich se daň z nabytí neplatí). Daň z prodeje nemovitosti a kdy se platí – výjimky pro osvobození.

Ukázka – koupě bytu za 4 miliony

(startovací byt 1kk,2kk v Praze) při koupi bytu za 4 mil. odvedeme státu 160 tisíc na dani z nabytí. Po pár letech přibude do rodiny přírůstek, byt se stane malým, prodáme ho, abychom koupili větší, zaplatíme 15 % daň z příjmu (FO) z rozdílu. Pokud se byt zhodnotí o milion, znamená to dalších 150 tisíc státu, zatímco náš kupec zaplatí státu dalších 200 tisíc na dani z nabytí a to přestože již jeho úspory zdaněny byly. Na stejném bytu tak stát vydělá 510 tisíc, aniž by hnul prstíkem a to nepočítám zdanění těch, kteří ten byt v minulosti postavili, jejich zaměstnance, které zdanili a daně, které státu odvedli při nákupu pozemků. 

Komunisté samozřejmě souhlasí. Zpřísnit by se ale mohl i výběr některých dalších daní. Na jednání koaliční rady to navrhla ČSSD. Chce například omezit odepisování dražších aut, která používají podnikatelé pro svůj byznys. Tak aby nám pak ještě nechodili kontrolovat, co máme v ledničce, jestli to náhodou není moc „lahůdkové“..

6.2.2020, Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka, reference klientů

Řešíte prodej /nákup nemovitosti v Praze? Zavolejte mi, tel 602 306 045 pavla@temrova.cz