Prodat/koupit byt můžete i napřímo. Výsledek jako od profesionálního makléře ale nečekejte

Několik let jsem hledala a testovala způsoby, jakými se dostat k nabídkám přímých majitelů s cílem koupit jejich nemovitost výhodněji (detailně se jim věnuji v knize Realitní kuchařka). Jedním z nich jsou “bezrealitkové servery”. Došla jsem k zajímavému zjištění. Přestože nabídky od přímých majitelů bývají na první pohled výhodnější (neplatí se provize RK), fakticky bývají mnohem dražší a často skrývají nejrůznější právní vady.

Úkolem realitního makléře je dobře a bezpečně prodat

Jako osobní realitní makléřka mohu potvrdit, že se vždy snažím pro svého klienta dosáhnout maximálního zisku a poskytnout mu špičkový servis, aby byl spokojený a aby na naši vzájemnou spolupráci vzpomínal v dobrém, protože pracuji na doporučení. Někteří prodávající zkouší prodat sami na bezrealitkových serverech, inzerce na nich je levná. Vše začíná správným nastavením prodejní ceny a prodejních zkušenostech. Pokud je cena nastavena správně, šance na úspěšný prodej se zvyšuje, to ale není případ všech nabídek, ze kterých se pak stávají neprodejné ležáky. Chcete se dozvědět, jaké faktory ovlivňují tržní cenu bytu? (audio: 23 min.)

Jak zjistit tržní cenu nemovitosti a jak prodat byt či dům se skvělým výsledkem (audio: 20 min)

Úspora realitní provize neznamená výhodnější nákup

Člověk bez zkušeností, který kupuje / prodává byt jednou v životě, zpravidla nezná prodejní procesy ani rizika, která na této cestě může potkat (právní vady, omezení, spekulanty na straně kupujících) a může se tak snadno dostat do problémů. Zkušený a poctivý realitní makléř, který si hlídá své dobré jméno a záleží mu na tom, aby byl jeho klient spokojený, je umí předvídat a reagovat na ně. Už v rámci nabídky by na ně měl upozornit a navrhnout správný postup jejich řešení. Stejně tak upozorní na rizika skrytých vad a spekulantů na straně kupujících. 

Dá se věřit na šťastnou náhodu? Neřekla bych. Sázet na neznalost lidí, kteří inzerují na bezrealitkových serverech a neuvědomují si plně hodnotu své nemovitosti, je stále možné, ale v dnešní době málo pravděpodobné.

Je správné, že se každý může svobodně rozhodnout, zda prodá sám nebo s pomocí realitního profesionála. Kupující by si ale měl být vědom, že každá z uvedených situací s sebou přináší výhody i rizika, mezi které patří skryté dluhy prodávajícího, nebo že majitelem může být někdo úplně jiný, než kdo na bezrealitkách inzeruje.

Autor: Osobní realitní makléřka Pavla Temrová

Řešíte prodej bytu v Praze? Kontaktujte mě
Tel. 602 306 045 pavla@pavlatemrova.cz

realitní makléřka pro prahu a okolí