Prodat byt sám nebo s profesionálním makléřem

Byt můžete prodat/koupit i napřímo. Výsledek jako od profesionálního makléře ale nečekejte

Několik let jsem hledala a testovala způsoby, jakými se dostat k nabídkám přímých majitelů s cílem koupit jejich nemovitost výhodněji (detailně se jim věnuji v knize Realitní kuchařka). Jedním z nich jsou “bezrealitkové servery”. Přestože nabídky od přímých majitelů bývají na první pohled výhodnější (neplatí se provize RK), fakticky mohou být o dost dražší nebo se prodražit později. Proč je tomu tak?

Úkolem realitního makléře je dobře a bezpečně prodat

mnozí svépomocní prodávající na bezrealitkových serverech zkouší štěstí. Inzerce na nich bývá levná, tak proč to nezkusit. Má-li prodávající dostatek času, může mu tato strategie vyjít. V opačném případě se z nabízené nemovitosti stane neprodejný ležák, který nakonec skončí v nabídce některé z realitek, v horším případě v nabídce několika z nich, přičemž každá inzeruje za jinou cenu, aby prodala rychleji, přestože prodávající mohl vydělat víc, ale to už je jiný příběh.

Úspora realitní provize neznamená výhodnější nákup

Člověk bez zkušeností, který kupuje / prodává byt jednou v životě, nezná prodejní procesy ani rizika, která na této cestě může potkat (právní vady, omezení, spekulanty na straně kupujících) a může se tak snadno dostat do problémů. Zkušený a poctivý makléř je umí předvídat a reagovat na ně. Už v rámci nabídky by na ně měl upozornit a navhrnout správný postup, jak je řešit. Stejně tak upozorní na rizika skrytých vad a spekulantů na straně kupujících. 

Dá se věřit na šťastnou náhodu? Určitě ano. Sázet na neznalost lidí, kteří inzerují na bezrealitkových serverech a neuvědomují si plně hodnotu své nemovitosti, je stále možné, ale v dnešní době málo pravděpodobné.

Je správné, že se každý může svobodně rozhodnout, zda prodá sám nebo s pomocí realitního profesionála. Kupující by si ale měl být vědom, že každá z uvedených situací s sebou přináší výhody, ale i rizika, mezi které patří skryté dluhy prodávajícího, i to, že majitelem může být někdo úplně jiný, než kdo na bezrealitkách inzeruje.

 

Autor: Pavla Temrová