Nemovitost nestačí jen načančat a pěkně nafotit

Při prodeji neskrývejte vady, můžou vás dohnat později

Z vlastní zkušenosti realitního makléře mohu potvrdit, že pokud se o technickém stavu nemovitosti mluví pravdivě, obě strany (kupující vs. prodávající) se i navzdory případným vadám obvykle domluví a obchod dopadne dobře.

Prodávající nemusí vady fakticky řešit

Ale musí na ně upozornit, samozřejmě pokud o nich ví. K tomuto účelu by měl mít nemovitost zdokumentovanou (ideálně nezávislým odporníkem na stavařinu), aby mohl v případě sporu s kupujícím prokázat, v jakém stavu se při prodeji nacházela.  více o skrytých vadách

V Česku se ročně prodá přes půl milionu domů a bytů

Mnoho z nich ve špatném stavu. To se citelně dotýká hlavně majitelů, kteří prodali sami „bezrealitky“ a na převod si najali jen právníka. Ne všechno ale řeší kupní smlouva. Často neznají své povinnosti a chybí jim spousta „papírů“.

V dnešní době je ta skutečná hodnota realitního makléře právě v ochraně a prevenci. Zkušený makléř zná chování kupujících a umí předvídat různé situace, které mohou nastat. Informuje majitele o všech povinnostech, které jako prodávající má a pomáhá mu jich dostát. V celém obchodě zastupuje roli supervizora s přesahem do dalších oblastí, vůči kterým má prodávající své povinnosti (úřady, banky, pojišťovny, kupující).

Home staging je pak už jen taková třešínka na dortu..


Autor, Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka

20.6.2018