Home staging by měl vyzdvihnout pozitiva, ale nesmí tajit vady. Mohly by prodávajícího dohnat později.

Ze zkušenosti realitního makléře mohu potvrdit, že pokud se o technickém stavu nemovitosti mluví pravdivě, obě strany (kupující / prodávající) se i navzdory případným vadám většinou domluví a obchod dopadne dobře. To samé platí pro právní vady, jako jsou předkupní práva, hrozba exekuce a jiné strašáky. Se vším se dá pracovat, když se jedná na rovinu. Největší hrozbu představují skryté vady, protože nejdou odhalit.

Prodávající nemusí investovat do oprav

Ale je jeho povinností kupujícího na vady upozornit, pokud o nich ví. K tomuto účelu by měl mít nemovitost zdokumentovanou tzv. průkazem na dům, aby mohl v případě budoucího sporu prokázat, v jakém stavu se nemovitost při prodeji nacházela. Dokumentaci stavu může připravit sám majitel, ale nejlepší je požádat o pomoc nezávislého odborníka (stavař). Proč je dobré zvážit i bytovou inspekci? Přečtěte si článek, Jak se chránit před zpětnými vyděrači a spekulanty.

V Česku se ročně prodá přes půl milionu domů a bytů

Některé z nich jsou při prodeji ve špatném stavu. Samo o sobě to ničemu nevadí, pokud je to zohledněno v ceně a pokud se nic netají. Kupec se na další náklady může včas připravit a rozhodnout se, jestli do toho za těchto okolností půjde.

I když prodávající nic netají, může kupec hledat problémy později

Prodávající bez zkušeností obvykle není schopen odhalit drobné indície, které předchází budoucím svárům. Tento scénář se dotýká především majitelů, kteří prodali sami „bezrealitky“ a na převod si najali pouze právníka. Kvalitně připravená kupní smlouva není jediné, co by mělo prodej provázet.

Svépomocní prodávající často neznají své povinnosti

Při prodeji jim chybí spousta „papírů“, které se můžou stát snadnou kořistí pro budoucí vyděrače a spekulanty. Co je k tomu vede a jak se vůbec člověk stane vyděračem? I slušní lidé v sobě mohou probudit agresi, pokud jde o velké peníze – často celoživotní úspory. Kupec zjistí, že mohl koupit jinde – levněji a chce vzít zpátečku, aby koupil jinou nemovitost, ale už je pozdě a tak začne tlačit na pilu. Spouštěčem může být i změna rodinné situace, dluhy nebo hádka s partnerem, který s koupí nesouhlasí.

Pokud se nový majitel rozhodne po prodeji vycouvat

pravděpodobně se mu to už nepodaří, ale i tak to bude pro prodávajícího představovat velmi nepříjemnou zkušenost, protože v tom bude sám. V dnešní době je ta skutečná hodnota realitního makléře právě v ochraně a prevenci. Zkušený makléř zažil mnohé a zná chování kupujících a umí předvídat různé situace, které mohou nastat. Informuje majitele o všech povinnostech, které jako prodávající má a pomáhá mu jich dostát. V celém obchodě zastupuje roli supervizora s přesahem do dalších oblastí, vůči kterým má prodávající své povinnosti (úřady, banky, pojišťovny, kupující).

Home staging je pak už jen taková třešínka na dortu, protože koupit hezký kobereček v Ikee je to nejmenší.


20.6.2018, Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka, reference klientů

Řešíte prodej /nákup nemovitosti v Praze?
Zavolejte mi. Tel 602 306 045 pavla@temrova.cz

realitní makléřka pro prahu a okolí