Na prohlídce působí jako normální zájemci. Po koupi nemovitosti se z nich stanou vyděrači, kteří chtějí slevu.
V praxi to vypadá tak, že člověk, který si od původního vlastníka v minulosti koupil byt nebo dům, si později najme firmu, aby mu na nemovitosti odhalila nějaký problém. Pak původního vlastníka zkontaktuje s tím, že je jeho zákonnou povinností mu poskytnout kompenzaci – slevu za zjištěné vady. Nový občanský zákoník toto umožňuje až pět let od koupě. Na jedné straně sice chrání nové vlastníky, na straně druhé nastartoval ne vždy poctivý byznys.
Nový vlastník totiž v mnoha případech nemusí mít žádný problém až do chvíle, než se setká s agresivním marketingem firem, které v něm probudí chuť vydělat – vymoci si slevu. Obesílají nové majitele poštou a probouzejí v nich chuť řešit problémy (což je v pořádku), ale také získat peníze účelově, což mi v pořádku nepřijde. Doslova jim říkají: „Najměte si nás, vždycky něco najdeme. A taky víme, že se nikomu nechce chodit k soudu a že se s původním majitelem domluvíme po dobrém.“
A právě v podobných argumentech může být zakopaný pes, protože je otázka, jak by se daná věc reálně prokazovala. Jen soud určí, zda někdo má/nemá na něco nárok a domluva po dobrém může být v podstatě vnímána jako tlačení do rohu původního majitele.
Ve své realitní praxi klientům vždy doporučuji provést stavebně-technickou prověrku nabízené nemovitosti, nejen protože je to vůči kupujícímu vstřícné gesto (nic neskrývám), ale hlavně proto, že tak mohou v budoucnu chránit sami sebe. 100% ochrana bohužel neexistuje, lze však provést preventivní kroky, které riziko napadení spekulantem výrazně sníží – zmíněná inspekce. Skryté vady se nazývají „skryté“, protože jsou objektivně „skryté“.
Smyslem preventivní inspekce ze strany prodávajícího je zejména to, aby došlo k odhalení vad, které se tímto stanou zjevnými. Pak ani jedna ze stran nemůže v budoucnu namítat, že nebyla s vadami seznámena a že se jednalo o skryté vady. Je to vlastně dotažení právní věty „kupuji nemovitost ve stavu takovém, v jakém se při podpisu smlouvy nachází“ do dokonalosti tím, že je stav nemovitosti zdokumentován a popsán nezávislou osobou (inspektorem).
Prodej nemovitosti je významný životní okamžik, který většina z nás udělá jednou, maximálně dvakrát za život. Přesto je s podivem, kolik lidí tak činní neodborně. Nedostatek zkušeností – obchodních i legislativních a neschopnost řídit rizika spojená s prodejem bývají jedním z důvodů, proč je vždycky lepší poradit se o prodeji nemovitosti se zkušeným makléřem. To, zda se pak dohodnete na spolupráci nebo zkusíte prodat nemovitost sami, je už věc jiná.
A když už jsme u těch makléřů, realitní makléř nesmí kupujícímu nic zatajit a musí ho informovat o všech skutečnostech, které se o nemovitosti dozví a které by mohly představovat nějaký problém, k čemuž je i smluvně zavázán. Ale ani makléř nemůže prodávajícího k prověrce stavebně-technického stavu (inspekci) nutit. Majitelům se do inspekce zpravidla investovat nechce, zákon jim to nenařizuje a oni nemovitost stejně nakonec prodají, tak proč investovat několik tisíc do prověrky…
Autor: Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka
.
Profesní kvalifikace
Certifikovaná realitní makléřka
Lektorka vzdělávacích kurzů
Členka Realitní komory a ARKČR
Odborná způsobilost
Autorka knihy Realitní kuchařka
.
info@pavlatemrova.cz
tel: 602 306 045
www.pavlatemrova.cz