Pokles akciových trhů v posledních dnech je jasným důsledkem narůstající nejistoty a obav z celní války, kterou rozpoutal americký prezident Donald Trump. Jeho chaotická rozhodnutí – zejména zavedení cel, která mají začít platit od 2. dubna 2025, způsobila rozsáhlé výprodeje na burzách.
Zavedení 25% cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA, oznámené s platností od 2. dubna, vyvolalo obavy z odvetných kroků ze strany obchodních partnerů. Výsledkem je pokles akciových indexů – například S&P 500 odepsal v prvním čtvrtletí 4,6 %, což je nejhorší výsledek od třetího čtvrtletí roku 2022.
Investoři hledají nové alternativy k akciím
Akcie jsou volatilní a zkušení burziáni si z jejich poklesů nedělají velkou hlavu. Propady využívají k novým levnějším nákupům. Některé investory přesto tato situace vede k přehodnocení svých strategií. Stahují peníze z burzy a hledají stabilnější, hmatatelnější alternativy. A právě v těchto chvílích vstupují do hledáčku jejich zájmu nemovitosti.
V nejistých časech nemovitosti působí jako bezpečný přístav a také chrání před inflací, generují stabilní příjem z pronájmu a na rozdíl od akcií nepodléhají každodenním výkyvům způsobenými geopolitickými rozhodnutími.
Příjem z pronájmu pražských bytů už hypotéku nepokryje
Příjmy z pronájmů pražských bytů zakoupených zejména v uplynulém roce jsou, vůči pořizovací ceně, bídné a hypotéku dávno nepokryjí. Roste počet investorů, kteří nejsou ochotni hypotéku výrazně dotovat a tak zvažují i jiné lokality jako například Beroun, Kladno Benešov, Čelákovice, Český Brod, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Říčany, Lysá nad Labem, Milovice, Neratovice, Poděbrady, Nymburk, které nabízí velmi zajímavé dojezdové vzdálenosti do Prahy a začínají konkurovat pražským bytům.
Potvrzují to i developerské projekty, které zde vznikají, například již ve zmíněných Kralupech to je několikátá etapa komerčně velice úspěšného projektu s přímým vlakovým spojením do Prahy.
Spekulace na kapitálový výnos je stále nejzajímavější v Praze, kde se očekává i nadále růst cen bytů.
Podcast Realitní kuchařka slaví 5 let. Jaká témata vás zaujala?
Zaměřili jsme se na různé aspekty trhu s nemovitostmi z pohledu kupujících, prodávajících, realitních makléřů, investorů i nájemníků. Na konkrétních příkladech jsme si ukázali, jak zvýšit šance na úspěšný prodej či koupi nemovitosti, kde získat potřebné finanční prostředky, jak komunikovat s hypotečními specialisty a čeho se vyvarovat, abychom si nezkomplikovali situaci. Důležitou skupinou posluchačů jsou i nájemníci.
Epizoda (č. 31) vznikla pro zájemce o pronájem nemovitosti a přinesla konkrétní návod, Jak zvýšit své šance na trhu, pokud si chcete pronajmout byt. (audio: 24 min) Důležitost tohoto tématu sílí měsíc po měsíci tím, jak ceny bytů v Praze rostou, jejich koupi si může dovolit stále méně lidí. Poptávka po koupi je navzdoru tomu všemu obrovská, protože bytů je na trhu stále málo.
Z pronájmu se stal nový standard bydlení
I dobře situovaní lidé, kteří by ještě před deseti lety bez problémů dosáhli na vlastní bydlení, dnes kvůli sílící poptávce v důsledku růstu cen bytů, na ně nedosáhnou. Aktuálně žije v pronájmu (podle údajů z ČSÚ) třetina Pražanů, tj. cca 420 tisíc lidí a tato čísla nejspíše porostou. V celé České republice to je čtvrtina lidí. Pověděli jsme si, jak se na to co nejlépe připravit a ušetřit čas a kýbl nervů.
Každý se nacházíme v jiné životní fázi s odlišnými prioritami a cíli, což činí každý realitní obchod unikátním. I při opakovaném prodeji bytu v tomtéž domě se okolnosti liší, protože kupující i prodávající mají v danou chvíli různé a často i velmi odlišné potřeby. Někteří mohou být pod časovým tlakem, zatímco jiní mají dostatek času a tím i větší prostor pro vyjednávání.
Umět se rychle a správně rozhodnout je při koupi bytu dnes klíčové
Zrovna dnes jsem posílala několika mým klientům aktualizované odhady tržní ceny jejich bytů, aby viděli, jak pěkně se jim zhodnotili.
Toto je druhý nejčastější dotaz mých klientů (tím prvním je samozřejmě prodejní cena). Odpovídám jim v tomto duchu: Jistě se schodneme na tom, že může být zcela odlišné prodat rychle versus prodat se skvělým výsledkem, aby byl prodávající nadšený. Ne snad, že by nebylo možné obojí, ale bez řádného předchozího otestování prodejní ceny by to byla spíše náhoda nebo velké štěsí. I proto nerada slyším, že někdo prodal byt do týdne, jinými slovy to znamená, že si s tím nedal práci nebo dostatečně neotestoval kupní cenu.
Samotná příprava nemovitosti do prodeje – to znamená zajištění podkladů, kontrola hospodaření a souvisejících dokumentů, aby prodávající neriskoval, že se v budoucnu něco otočí proti němu, mi zpravidla trvá minimálně týden, nejčastěji 2-3 týdny, záleží na typu nemovitosti. Najít kupce poté zabere zpravidla několik týdnů až měsíců. Záleží na lokalitě a ceně. Samotné nastavení prodejní ceny se musí dělat citlivě a s rozvahou následováno vhodnou strategií. Lidé nejsou hloupí a je věc známá, že kupující si, stejně jako prodávající, nechávají zvažovanou koupi posoudit svým makléřem, který velmi jednoduše zjistí, jak dlouho je nemovitost na trhu a s jakým výsledkem je nabízena.
Kupec s hypotékou versus kupec s vlastními penězi představuje zcela odlišnou situaci
Důvěra zájemců bývá velmi křehká. Není nic horšího, než rozjet s velkou slávou prodej a opomenout zajistit veškerá související data k nemovitosti. Samozřejmostí je bezpečný převod na katastru a bezpečná finanční úschova. V epizodě jsme si představili konkrétní situace, které mohou nastat, odlišné zájemce o koupi a spolu s tím i odlišné scénáře prodeje.
Několik mých klientů mi svěřilo do prodeje nemovitosti, které se zpočátku snažili prodat sami. Někteří dokonce našli i kupce, ale ti si to poté rozmysleli. V jednom případě čekali i rok, zájemce si to pak rozmyslel. Je snadné se v tom zamotat. Situace lidí se může rychle změnit a není to o tom, že by si chtěli dělat komplikace, ale nemůžou pokračovat, prostě se to může totálně zamotat. I proto je dobré se v této věci vzdělávat nebo ještě lépe spolupracovat s profesionály. A pokud tuto situaci řešíte, doporučuji poslech uvedené 19. epizody.
Na trhu je více pozemků, které skrývají zátěže či právní vady a určitě se vyplatí se v této oblasti dovzdělat a ještě lépe - nechat zvažovaný pozemek zkontrolovat profesionálem. Jeden můj klient koupil za covidu (v té době to ještě můj klient nebyl) přímo od majitele bez účasti RK pozemek s rekreační dřevostavbou, kterou měl v plánu přebudovat na trvalé bydlení. Územní plán to povoloval, pozemek byl zasíťovaný, v tomto směru žádný problém. Po dvou letech mě oslovil, že zvažuje prodej, protože je tam občas cítit velmi silný zápach, což v době, kdy ho kupoval, nebylo. Přicházelo to hlavně po dešti, tak si myslel, že to je přeplněný kanalizační systém, což mohlo vést k uvolnění nepříjemných pachů, pokud by dešťová voda byla nesprávně svedena do kanalizace. Správce kanalizace to vyvrátil, vše bylo v pořádku. Později se ukázalo, že zdrojem zápachu byla nedaleká farma. Během vstupní analýzy jsem zjistila závažnější skutečnost a to, že původní majitel, na kupujícího nepřevedl podíl na příjezdové cestě.
Pozemek je byl užíván bez problémů. Ovšem v situaci, kdy bude nový kupující potřebovat hypotéku, banka mu ji bez zajištěné příjezdové cesty nedá. Trvalo celý rok, než se podařilo se sousedem vyjednat věcné břemeno jízdy a chůze a pro mého klienta to byl velký stres a nejistota.
K tomuto tématu získávám i nejvyšší počet dotazů, kdy mnozí z vás uvažovali či uvažují o práci v realitách. Skutečnost může být úplně jiná. Sekání trávy, desítky prohlídek, návštěvy stavebních úřadů, vyjednávání s lidmi nejrůznějších charakterů, neustálé budování marketingových a obchodních dovedností, vzdělávání se v mnoha různých oblastech. Pokud s vámi myšlenka práce v realitách rezonuje, nenechte si tuto epizodu ujít i proto, abyste se vyvarovali mnohých chyb.