Za kolik můžete prodat svoji nemovitost? Tržní cena závisí na spoustě faktorů. Nabídkové ceny v inzerci jsou zavádějící

Nastavit prodejní cenu trochu výše je lepší strategie, než později zjistit, že jsme mohli prodat za víc, ALE musí se na to jít s citem. V opačném případě hrozí, že se z nabídky stane neprodejný ležák. Jakmile začne později zlevňovat, nechá kupce chladnými, protože je „na krámu“ podezřele dlouho nebo je s ním něco špatně. Lidi nechtějí zboží, co nikdo nechce.

Zájem klientů je aktivní TEĎ. Ti, kteří uvidí novou nabídku a přejdou ji jako moc drahou, mohou být právě ti, kteří by v danou chvíli byli ochotni zaplatit nejvíc. Místo toho koupí jinde.

Prodejní cena musí zohledňovat aktuální situaci na trhu, stav konkurence, kvalitu infrastruktury a spoustu dalších věcí, které bez detailní znalosti trhu sám prodávající obvykle neodhalí. Např. když není z daného města a nemovitost zdědil.

Pokud prodávající nemá zkušenosti, je vždycky lepší požádat o pomoc odborníka, který dokáže nabídku posoudit a zasadit do širších souvislostí. Díky tomu se dokáže vymezit konkurenci nebo oslovit úplně jinou cílovou skupinu zájemců. Důležitý je správný realitní marketing a příprava nemovitosti na prodej. Cenu ovlivňují také nejrůznější právní vady jako předkupní práva spoluvlastnických podílů.

Prodat bezpečně, rychle a s nejvyšším ziskem

Ceny nemovitostí rostou, přesto je dobré pamatovat na to, že nadpoloviční počet kupujících financuje hypotékou, který musí banka schválit. To se odvíjí od výsledku odhadní ceny banky. Když nevyjde odhad, má klient smůlu, leda bych nakombinoval několik úvěrů dohromady, pokud mu to jeho bonita dovolí! Najít kupce, který zjistí, že na nákup nedostane úvěr, protože banka hodnotu nemovitosti vidí jinde, není žádná výhra.  Celé je to propojená nádoba.

V jedné ulici a dokonce i v jednom domě se mohou ceny nemovitostí lišit až o desítky procent, s ohledem na kvalitativní standard bytu, vybavení, výhled, dispozice, sousedy a dostupnost financování (OV vs. DV).

Porovnávat ceny bytů z nabídkových cen bez znalosti výsledné prodejní ceny je jako porovnávat jablka s hruškami, přesto to majitelé dělají a ochuzují se tak  o příležitost prodat za lepší cenu. Prodáváte byt, abyste koupili jiný? Přečtěte si článek Jak prodat byt, ve kterém bydlím.


12.9.2017, Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka, reference klientů

Řešíte prodej /nákup nemovitosti v Praze?
Zavolejte mi. Tel 602 306 045 pavla@temrova.cz

realitní makléřka pro prahu a okolí